| Teisanu_Adrian_Nicolae_1982 a întrebat:

Salutare,

Sunt nou pe forum dar si proaspat posesor de ford Mondeo 2006. Am o problema la care sper sa gasesc rezolvarea cu ajutorul vostru, si anume, la sistemul de sonorizare. De ceva vreme sunetul scos de cd, radio, auxuliar, se aude doar pe boxele din stanga si, foarte foarte incet. la volum maxim abia inteleg ce se aude in boxele din stanga, in schimb, in boxele din dreapta nu se aude absolut deloc.

Am desfacut fata usii dreapta si difuzorul aferent, am sters putin de praf contactele dar nimic...la fel de prost

La inceput se auzea ok dar cand dadeam volumul tare, sau trepida masina in mers de la vreo groapa mica, se intrerupea si se auzea foarte incet in boxele din stanga. Problema se rezolva cu o palma mica in usa din dreapta, in zona boxei, si sunetul revenea la normal.

Va rog sa ma ajutati cu pareri de rezolvare.

Multumesc!

Răspuns Câştigător
| TrăieşteClipa a răspuns:

Ai un scurt pe firele care merg la boxele din dreapta.
De aceea ele nu se mai aud deloc si le ia din putere si celor din partea stanga.
Desfaci firele la boxa din dreapta si verifici cu un tester daca sunt in scurt sau nu.
Daca sunt in scurt au cativa ohmi.
Cu difuzorul deconectat ca altfel te pacaleste.
Daca sunt ok au mult peste acea valoare.

3 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

Problema e la player, nu la boxe! Asa ca verifica conexiunile din spate!

| Teisanu_Adrian_Nicolae_1982 explică (pentru K0sti):

Salut si multumesc. ai idee cum se desface consola playerului?

| K0sti a răspuns (pentru Teisanu_Adrian_Nicolae_1982):

Salut! Nu ai pentru ce! Din pacate nu! Cauta manualul masinii!