| Petre_Dragos_1998 a întrebat:

Salutare TPU, am o mică întrebare...
Eu sunt la o școală de șoferi din Târgoviște (Cvorum), și vreau să schimb mașina. nu instructorul, doar mașina... deoarece are frâna stricată, cu toate că i-am atras atenția instructorului. adică când apăs pe frână ea normal trebuie să frâneze, dar la mașina care o conduc acum la școală, nu e așa, adică apăs mai întâi în gol vreo 2-3 cm apăs degeaba, după frânează...
Cum pot face să schimb mașina? Sau instructorul dacă nu pot schimba doar mașina.

2 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu franeaza din pozitia de sus in mod normal.Pedala are si ea o toleranta. De-asta nu te ia in seama instructorul. Daca nu frâna deloc era o problema gravă.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Ieri am condus 'masina' de servici a lui taica-miu... Se ducea frana 'bolovan' pana la jumatate, moment in care dadeai cu nasul de parbriz. Condu-o pe aia.
Masinile, mai ales cele 'obosite', au curse diferite ale pedalelor. La una prinde ambreajul foarte jos, la alta foarte sus... Trebuie sa inveti sa te adaptezi ca sofer, altfel ai sa conduci o singura masina, pe a ta, si aia prost.
Instructorul nu cred ca lucreaza pe mai multe masini, ci doar pe aia, asa ca nu poti schimba decat instructorul si masina.
Insa e deja un handicap, sa-ti incepi soferia cu pretentii, ca nu toate masinile sunt la fel. Daca mai sunt si diesel astea pe care ai condus pana acum, o sa devii sofer pe cand o zbura porcu.