| prs0396 a întrebat:

fac scoala de soferi cat b. am si eu nevoie de cateva sfaturi. am facut primele 2 sedinte in poligon. n-am mai condus niciodata, iar instructorul e prea sever cu mine si ma pierd. mereu cand incerc sa opresc el imi spune sa dirijez din frana ( cum adica? ) eu apas incet pedala de frana dar se franeaza mereu brusc, oricat de incet incerc tot brusc se franeaza, iar el este foarte pornit pe mine la faza asta, mereu ma cearta. cum fac sa franez ok? sad si mai e ceva, cand se schimba vitezele? si cum? ( ma refer la faptul, ca atunci cand apesi pe ambreiaj tot asa usor iei piciorul ca la plecarea de pe loc? ) help me please sad

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Cere sa ti se schimbe instructorul daca tu faci scoala de soferi si intrebi pe net cum sa schimbi vitezele

| AFR81 a răspuns:

Cel mai bine l-ai intreba asta chiar pe el, nu degeaba il platesti. Ar trebui sa iti explice chestiile astea. Nu ar trebui sa fie de fiecare data recalcitrant.

| Robi1444 a răspuns:

Salut. Cand zice sa dirijezi din frana inseamna sa apesi foarte incet frana sau cand se duce masina fara sa apesi nimic, trebuie sa apesi incet cu incet frana. Asta inseamna dirijat. Putin cate putin. Deci cand schimbi, apesi ambreajul, iei piciorul de pe acceleratie si schimbi, iar dupa iei usor piciorul de pe ambreaj si cu piciorul drept apesi incet acceleratia. Vezi sa faci in acelasi timp! Daca m-ai alte intrebari/nelamuriti, doar intreaba. Voi raspunde cu placere! tongue