| mariuscoditoiu a întrebat:

Salutare TPU
am si eu o intrebare
de curand luat permisul si am auzit in treacat la radio ca trebuie sa sa mergi cu masina cat mai turata pentru a ca, catalizatorul sa isi poata face treaba si mai stiu eu ce ca sa mearga bine masina.am un focus din 2001 euro3 benzina, la ce turatie ar trebui sa merg cu ea?
mersi.

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Mersul subturat in cel mai rau caz iti poate afectiva turbina daca ai asa ceva. In rest e normal sa tii motorul in plaja de turatii in care se simte el bine, in cazul unui benzinar mic pe la 2500ture in sus

| relian a răspuns:

Catalizatoru face aceiasi treaba ca turezi tu sau nu, el tot atita gaz va cataliza.In legatura cu turatia cum sa mergi normal.Acelerezi pana stiu si eu 2300 rpm cam acolo se schimba vitezele, apoi nu stiu vezi tu in timp o sa vezi singur cum e daca conduci de pitina vreme.Nuti mai fa probleme de genu asta ca doar practicind inveti.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Nu ai tu treaba cu catalizatorul sau altele la focus. Ideea e sa nu mergi subturat. Turometrul din bord e o porcarie, soferia se invata / practica instinctual. Situatiile / necesitatile sunt f variate, nu se pot invata la distanta. " - In Ro nu avem scoli de soferi, avem scoli de luat permisul " ( Titi Aur )

| TrăieşteClipa a răspuns:

Pentru inceput ar trebui sa mergi cu radioul oprit.
Iti distrage atentia si afli doar lucruri inutile.
Si eu am tot benzina.Merg in general la 2500-3000.
Dar cand depasesc ajunge si pe la 6000.

| Cezar a răspuns:

Când se aude vrrrrrrrr, la 1, 5 -2