| Ciprian_Ciprian_Shi_Atat_2003 a întrebat:

Salutare TPU, am un ford focus mk1 2.0 benzina 16v 2001, am o problema, cand schimb treptele de viteza de la 2000 rp/m cu ambreiajul calcat si pe liber sta turata in 2500-3000 rpm. Am schimbat clapeta acceleratie+cablu acceleratie si la fel face, iar cand o scot pe liber fara ambreiajul calcat normal se duce la 700=800 rpm si dupa urca aproape la 2000.

1 răspuns:
| romeo78 a răspuns:

Mecanica bat-o vina!
Unde ați făcut reparațiile?
Acasă sau la atelier?
Nu este Dacia 1300.
Mai are senzori, reglaje, computer de bord etc. Nu schimbi cablul și gata.
Este o eroare pe care motorul o resimte. Iar, la 20 de ani vechime, a fost vreodată, partea mecanică, demontată și revizuită complet?