| BlackBMW a întrebat:

Daca am poza cu permisul in telefon, si copie dupa permis in masina, dar permisul in original l-am uitat acasa, pot sa-i dovedesc politistului ca am permis cu acele dovezi?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Copia este suficienta pentru verificare: in cateva minute politistul poate intreba prin statie daca este eliberat acel act.
Insa legea te obliga sa prezinti originalele actelor, intrucat copiile se pot falsifica foarte usor.
Daca n-ai asupra ta actele in original, risti sanctiunea prevazuta de lege.

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

De verificat te poate verifica si fara copie... dar amenda pentru ca nu ai docuemntele la tine tot iei

| xerxes1 a răspuns:

Poti sa incerci cat vrei sa-l convingi, dar este obligat sa aplice legea.Amenda iei oricum.

| fumulet a răspuns:

Poti si fără permis... Ca doar da prin statie si te verifica.