| Enciu_Cosmin_1990 a întrebat:

Salutare TPU stie cineva daca imi cumpar o masina din alt judet masina avand numerele respective din acel judet si as vrea sa i le schimb cam cat ar trebui sa platesc si cam ce sa fac va multumesc! va rog fara mistouriwinking

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Pai, dupa ce cumperi o masina din alt judet, oricum vei schimba placutele de inmatriculare, cu unele din judetul tau.
Pentru asta, mergi la RAR pentru identificare, faci o asigurare RCA in vederea inmatricularii, apoi mergi la serviciul de inmatriculari (o sa afli lista cu toate actele necesare, trebuie sa primesti si adeverinta fiscala de la fostul proprietar, sa ai contract de vanzare-cumparare si altele).
Identificarea la RAR, asigurarea si taxele de la inmatriculari, sunt in jur de 1000 de lei in total, poate mai mult, daca esti tanar si platesti mult pentru asigurare.
Pentru a trece masina pe numele tau, este necesara si o adeverinta de la ANAF, care sa ateste daca s-a platit taxa pentru acea masina. Daca nu s-a platit, sau a fost recuperata, esti nevoit sa achiti tu timbrul de mediu, pentru a putea trece masina pe numele tau.