| El_Cosmin_2000 a întrebat:

Salutare, vin cu o problemă la un Opel Astra G din 2003 1.6 8v. Problemele la sunt așa: când plec de pe loc trepidează rău de tot mașina, checkul stă aprins mereu și când ajunge la 3000-4000 de turații mașina checkul începe să licăre și mașina nu mai trage deloc.

3 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Este o problema de electronica a motorului. Când ECU sesizeaza o astfel de problema, ignora informațiile primite de la senzori si intra dintr-un mod de funcționare de avarie, limitând turația, de obicei la 3500.
Pentru a identifica problema, mașina trebuie pusa pe tester. Sau cauta pe clubopel.com "testul agrafa" sau "pseudoagrafa".

| Intruder19 a răspuns:

Trebuie curatat EGR sau ai probleme cu EDU. Un tester iti spune exact problema.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Duo in servis nu o poti repara tu, sau noi pe TPU nu crezi?