| Den1470 a întrebat:

Am un Opel Astra G DTI 100 Cp si motor 2.0.Problema este ca in treapta 1 si 2 masina trage bine, dar din a 3-a nu mai are deloc viata in ea.Se tureaza tot mai putin, cu a 3-a maxim 4000 de ture, cu a 4-a maxim 3000 iar cu a 5-a nu trece de 2500.Care ar putea sa fie problema?
Filtrele si uleiul sunt schimbate periodic, nu vad problema.Va rog sa ma ajutati.Multumesc!

5 răspunsuri:
| Jicarean_Calin_1960 a răspuns:

Fa-i o diagnoza in primul rand. Parerea mea este ca debitmetrul si sau EGR-ul iti dau probleme la masina ta. Controleaza daca toate furtunasele de vacuum sunt la locul lor si in mod special cel de pe actuatorul de pe turbo! Faptul ca nu scrii nimic de niciun martor aprins in bord ma face sa cred ca pe colectorul admisie, EGR si turbo ai foarte multe depuneri!

| Den1470 explică (pentru Jicarean_Calin_1960):

Furtunul de la EGR este aproape tot timpul prelins cu ulei.Sa fie el de vina?

| Jicarean_Calin_1960 a răspuns (pentru Den1470):

Ai ulei pe furtunas? Daca ai ulei pe interiorul furtunasului. este din cauza pompei de vacum! Sper ca la ultimul schimb de ulei nu i-ai pus 15W40 in loc de 10W40!

| Den1470 explică (pentru Jicarean_Calin_1960):

Nu,am folosit intotdeauna uleiul corespunzator, acela 10w40

| Boy91 a răspuns:

Salut,ai incercat sa folosesti un aditiv de curatare a injectoarelor? incearca sa alimentezi cu un carburant mai bun de la benzinariile cu renume, daca nici asa nu rezolvi viziteaza un service, bafta