| Anonimuserp a întrebat:

Salutare,.zilele astea am fost sa ma uit la un Audi A4 B5 din 98, motor 1. 9tdi AFN 110 cai quattro, masina este la o oferta foarte buna. O singura dilema la oferta asta, cum e si normal, motorul a murit in timp ce era condusa iar dupa masina a stat un an pe loc si nu a mai fost pornita deloc. Am reusit sa pornim motorul cu spray de pornire insa cand nu ii mai dadeam spray murea. Am verificat fiecare conducta de la injectoare si toate primesc motorina. Masina scoate fum alb si miroase a motorina nearsa. As avea nevoie de niste sfaturi, chiar am speranta!

7 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Nu degeaba este la un pret bun!

suntserios
| suntserios a răspuns:

De aia e la o oferta foarte buna, probabil motorul e distrus. Opritul in mers nu miroase deloc a bine, miroase a motor distrus.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Dacă merge bine pe spray, atunci motorul este bun, și mergi doar pe partea de alimentare.
Pompa de injecție poate fi moartă chiar dacă dă niște motorină la injectoare, am avut caz.
A doua posibilă cauză este acel fir de pe injectorul de mijloc, nu știu exact ce face, dar dacă e întrerupt, se oprește motorul.
A treia cauză ar fi ceva legat de ECU, și poți verifica la diagnoză. Eu cu asta aș începe - diagnoza.

| Anonimuserp explică (pentru NoTurbinaNoGood):

ECU din cate a spus prietenul meu cand a verificat cu testerul este in regula

| johnnny123 a răspuns:

În ce sens "masina este la o oferta foarte buna"?

Din ce povestești, este o coajă veche de 26 de ani cu motorul praf, care cel mai probabil va costa câteva mii de euro bune ca să fie adusă în stare de funcționare. Iar de întreținerea ulterioară nu mai vorbesc.

| KovacsB a răspuns:

Este o loterie, poate fi ceva banal cum poate fi o problema serioasa.
Ia in calcul o inlocuire de motor adica vreo 400Euro plus 200 manopera.

| Korkodeln a răspuns:

Nu te complica, o sa regreti mai tarziu, o masina din '98 daca nu a fost intretinuta impecabil e coaja. Daca nu ai prieteni mecanici de diesel foarte buni, o sa te usture rau de tot portofelul.