| Denis47864338943 a întrebat:

Salutari. De curând vreau sa achiziționez un atv nou nouț. Am vrut sa va întreb, dacă cumpăr varianta înmatriculată pe comună, mai platesc tvaul? Sau cum as putea face sa nu mai plătesc tva? Dau fundă

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

TVA nu are nici o legatura cu inmatricularea sau inregistrarea ATV.
Platesti TVA daca firma de la care cumperi este platitoare de TVA.
Doar daca il cumperi de la o firma care nu plateste TVA sau de la o persoana fizica nu platesti TVA.

| Panamax a răspuns:

Tva-ul se plateste oricum indiferent de la ce fel de firma il cumperi, doar daca il cumperi de la o firma neplatitoare nu poate fi dedus. ceea ce nu-i cazul tau oricum.