| Iulliann a întrebat:

Mă bate gândul să-mi iau maşină şi cum sunt eu mai patriot aş vrea o dacie din 2003-2004. Am înţeles că taxa de înmatriculare este scumpă, dar dacă o cumpăr înmatriculată şi vreau după să schimb numărul plătesc taxa întreagă sau doar o diferenţă? Aştept răspuns concret. Cel mai bun primeşte fundă.

Răspuns Câştigător
| mont a răspuns:

Daca taxa a fost platita anterior si nerecuperata nu mai platesti nimic. Altfel taxa trebuie sa o platesti tu, intreaga. Situatii in care a fost platita: a schimbat un proprietar anul acesta sau anul trecut. Pana anul trecut taxa se platea doar la prima inmatriculare, iar inainte de 2007 taxa nu a existat.

| Iulliann explică (pentru mont):

Nu ai inteles. Eu cumpar masina inmatriculata cu taxa platita tot si are numarul, dau un exemplu, GL 01 ABC, iar eu vreau sa-i schimb numarul in GL 02 ABC. Cat ma costa? Trebuie sa platesc taxa intreaga sau doar o diferenta ca sa schimb numarul? happy

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Taxa o platesti (integrala, nu platesti doar diferenta sau mai stiu eu ce) doar daca masina nu o are deja platita sau a fost platita si recuperata.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Pentru a o trece pe numele tau, trebuie sa platesti taxa. Nu conteaza ca e adusa din alta tara, sau e ruginita in Romania din totdeauna.
Poti doar sa cumperi una inmatriculata si sa faci procura sau comodat la notariat, ca sa poti circula cu ea pe numele fostului proprietar.