| MrGeo1975 a întrebat:

Se dă o cursă automobilistică, cu trafic rutier închis și fără pietoni, cu o singura tură care are lungime de vreo-o 5 kilometrii care are viraje, pante, rampe, linii drepte. Fără butelii cu Nitro. Iată lista mașinilor: Nissan NSX vs Ferrari 348 vs Mercedes 300 AMG sau SLR vs BMW M5 vs Porsche 911 Carrera vs Audi R8 vs Maserati 4200 GT vs TVR Tuscan vs Mitsubishi EVO 3 sau 4 vs Toyota (GR)86 vs Mazda RX7 / 3 vs Lamborghini Diablo vs Renault Alpine sau Megane RS vs Nissan Skyline GTR. Mențiune, nu știu ce sa aleg ca să pun in grila de start: Mitsubishi EVO 3 sau 4 și Renault Alpine sau Megane RS, de asta le am pus așa.

15 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Ai zis intr-o postare aici ca e vorba de pasiune, ce pasiune e asta cand doar admiri niste animatii? cand nu ai condus niciuna dintre aceste masini, nu detii nici permis macar, banuiesc.
Eu nu va inteleg aceste asa zise pasiuni, pe care nu le-ati alimentat cu nimic concret ci cu niste jocuri virtuale care de cele mai multe ori nu au legatura cu realitatea!

Pe un circuit diferenta o face pilotul si nu neaparat masina, exclud din start cursele de drag race acolo e altceva.
Daca tu ai conduce o masina de 700 CP si te-ai intrece pe un circuit cu un pilot care ar avea o masina de 300 de CP, te-ar bate de nu stii ce-i cu tine, deci nu primeaza puterea pura aici.

De dragul exemplului sa imi dau cu parerea si eu happy
Dintre cele expuse de tine mie imi pare ca Audi R8 sta cel mai bine, cum pune puterea jos si cum se manevreaza, Lamborghini Diablo e o masina de show off si colectie nu are nicio treaba cu manevrabilitatea asa cum sunt actualele masini moderne cu sisteme de corectie si zeci de senzori.
Mazda RX7/RX8 care este o masina legendara dar cu piston rotativ si putere mica pentru o intrecere cu bolizi precum BMW M5, Rx-7 bate cel mult opel corsa OPC sau alte "tigai" cu motoare turbo de maxim 2 litri fara mari sperante sportive
M5 iarasi o masina buna pentru circuit cat si sosea.
Mie imi place acest Audi R8 iar daca ar fi versiunea Performance 5.2 FSI V10 quattro S-tronic are sanse si fata e masini mai bine cotate, de fapt el este creat pentru circuit in primul rand.
Masini precum Mitsubishi Lancer Evolution sunt gandite mai ales pentru rally
Despre Mercedes SLR, banuiesc ca este asta SLR McLaren nu stiu ce sa zic nu am destule cunostinte despre ea, stiu ca e de colectie si scumpa, o are si Tiriac in colectie, stiu ca arata foarte bine si are factor bun aerodinamic, dar nu stiu cum se comporta pe un circuit sau daca e mai mult un bolid de dat mare care pierde in fata unor masini mai slab cotate.

Pe vremea cand detineam in realitate Nissan GT-R (R35) varianta de 550 CP deci nu Nismo, am fost provocat in trafic si am facut intrecere cu un mercedes de asta puternic parca era modelul AMG SL 65 V12 dar nu bag mana in foc dupa atatia ani ca era acest model sau unul putin mai slab cert este ca era un SL veritabil!

Cert este ca realitatea este una si trebuie sa conducem safe iar simulatoarele si jocurile sunt alta si trebuiesc privite ca atare!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Și întrebarea e? Când jucam NFS sau?

| MrGeo1975 explică (pentru suntserios):

Si răspunsul este că întrebarea este una serioasă. Credeai că este o glumă? Ai răspuns greșit. Nu ști răspunsul sau nu îți place acest gen de intrebare nu răspunde.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Temele pentru scoala le faci tu singur

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Pasiunea pentru masini nu se manifesta in felul asta, sa stii.
Tu te desparti de realitate, cand o tii in NFS, Forza si ce jocuri de genul or mai fi.

| MrGeo1975 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Când o o pasiune pentru mașini, ai vrea sa ști care ar fi ordinea de sosire. Nu este nici o glumă sau un joc de curse automobilistice. Sau poate ție nu îți plac asemenea discuție.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru MrGeo1975):

In primul rand, ce limba e aia? Zici ca inventezi astazi lb romana.
In al doilea rand, inscrie-te la karting sau cross, daca vrei curse si nu ai inca 18 ani. Nu-ti mai lungi balele la masinile pe care le-ai enumerat, ca alea aproape ca nu exista/nu sunt folosite in realitate.
Motorsportul in Romania se face complet diferit de visele tale.
402m si VTM sunt cele mai populare curse de masini in Romania, iar modelele tale nu sunt prezente acolo.
Exceptie doar Renault Alpine si RS.
Si ca sa ma prefac ca merita sa-ti raspund la intrebare, timpii de sosire sunt rezultatul multor elemente variabile ale unei curse, cum ar fi abilitatile echipajului, starea terenului, anvelopele folosite, setarile masinii, eventualele erori umane si nu in ultimul timp, ghinionul sau norocul fiecaruia.
Daca vrei stiinte exacte mergi la automatica, nu la curse.

| MrGeo1975 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Fa un mic efort și abtine-te daca nu ai înțeles întrebarea și termina cu off topic. Învață sa vorbești serios și nua agresiv. Nu îți place întrebarea, ignora.

| johnnny123 a răspuns:

Așa, și care-i întrebarea? Vrei să ghicim clasamentul acestei curse imaginare?

| MrGeo1975 explică (pentru johnnny123):

Dacă nu ști sau nu ai înțeles întrebarea, nu răspunde. Poate tu nu poți sa faci un efort sa încerci sa îți dai seama care ar fi ordinea la sosire. Fără tunning și fără Nitro. Doar cu dotările stock.

| johnnny123 a răspuns (pentru MrGeo1975):

"Dacă nu ști sau nu ai înțeles întrebarea, nu răspunde. "

Care întrebare? Mai bine ai face tu un efort ca să înțelegi că nu ai pus nicio întrebare.

| MrGeo1975 explică:

Nimeni nu a răspuns corect. Așa că nu dau funda, încă nu pot alege un câștigător. Cred că Mercedes Benz SLR ar avea șanse de câștig și a trece prima linia de sosire. Dar ar fi o cursă strânsă.

| suntserios a răspuns (pentru MrGeo1975):

Câștigătoarea e mașină cu șoferul mai bun. Răspunsul tău e de fapt cel greșit.

Ps. Știi se scrie cu 2 de i în toate cazurile în care l-ai scris tu.

PS2. Nu aveam cum să răspundem greșit când tu nu ai formulat nicio întrebare.

| MrGeo1975 explică:

Nici unul nu a răspuns corect și coerent. Pierdere de timp.

| MrGeo1975 explică:

Va rog, fără spam, fără off topic, fără agresivitate. Nu va place întrebarea sau nu știți ce să răspundeți, treceți mai departe.