| Oapi1000 a întrebat:

Se poate conduce o motocicletă de până în 400 de cm³ cu A2, de exemplu un CBR?

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde de puterea motocicletei si greutatea motocicletei, avand in vedere prevederile pentru categoria A2, citez:
"c)categoria A2: motociclete cu puterea maximă de 35 kW, cu un raport putere/greutate care nu depăşeşte 0, 2 kW/kg şi care nu sunt derivate dintr-un vehicul având mai mult de dublul puterii sale;"
Daca sunt depasite caracteristicile pentru A2 atunci ai nevoie de categoria A.

| florin926481f a răspuns:

Da cbr de 400 se poate conduce cu A2

| Oapi1000 explică (pentru florin926481f):

Se poate fără a fi nevoit să o limitez?

| Oapi1000 explică (pentru Ioandelasal):

Sincer aș dori să știu dacă ar fi nevoie să o limitez.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns (pentru Oapi1000):

Nu stiu caracteristicile tehnice indicate in prevederile legale, respectiv puterea si greutatea, asa ca nu pot sa-ti spun. De asemenea nu stiu daca puterea se poate limita, ca greutatea nu prea are cum fi limitata.

| florin926481f a răspuns (pentru Oapi1000):

Da

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru florin926481f):

De ce il minti pe om?
cbr400 are peste 35kw si nu poate fi condusa cu A2.

| florin926481f a răspuns (pentru suntserios):

Nu mint pe nimeni, cauta inca o data si o sa vezi ca are sub 35kw, ce ai cautat tu e modelul vechi.