| George18011993 a întrebat:

Se poate strica ceva daca schimbi vitezele fara ambreaj

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Pai, strici cutia de viteze si nu mai poti folosii masina.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Da, poti omori pinioanele si sincroanele.
Iar unele cutii nu accepta schimbatul fara ambreiaj (majoritatea VW).
La celelalte (Dacia, Opeluri sub 2005), daca esti sofer bun, si sincronizezi turatia la fix, intra in viteza aproape singura, iar in modul ala nu produci uzura mai deloc.
Eu am schimbat fara ambreiaj de plictiseala la doua dintre masinile pe care le-am avut (o Dacie 1310 si un Vectra A diesel), iar cutiile nu s-au stricat, au functionat perfect in continuare.

| Holiday a răspuns:

Depinde la ce tip de autovehicul. La camioanele care inca mai au cutie manuala, in general doar vitezele 1 si 2 se schimba cu ambreiajul, restul fara.

Ca regula generala, daca schimbarea vitezelor se face fara ambreiaj, daca in manualul de utilizare este prevazut sa se foloseasca, se distruge cutia de viteze.

| 4ndr33y a răspuns:

Nu se face "Float Shifting" la autoturismele cu cutie manuala clasica, strici cutia si e foarte scump de reparat, de obicei se schimba ca nu vrea nimeni sa se complice.

| MadalinVoicu98 a răspuns:

Salut, daca schimbi vitezele fara ambreiaj nu face bine la pinioane si inele sincron!