| ionutgg123 a întrebat:

Va salut, când masina e oprita are ceva dacă schimb vitezele fără ambreaj?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Schimbatul vitezelor in gol oricum implica o mica-mica uzura, mai ales a sincroanelor si a timoneriei.
Daca le schimbi fara ambreiaj, pui presiune si mai mare pe sincroane, pentru ca pinioanele trebuie miscate putin, ca sa se imbine, iar daca nu decuplezi cutia de motor, s-ar putea sa tii blocate pinioanele intr-o pozitie ce nu prea permite imbinarea "dintilor", fortand sincronul sa "rezolve problema".
Sincroanele sunt niste piese destul de subtiri, montate pe pinioane, care rotesc pinionul cu cativa milimetri, cat sa se imbine perfect, dinte pe dinte.
https://www.4tuning.ro/......2-85-1.jpg

3 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

N-are nimic dar nici n-o să meargă (ușor) fără ambreiaj

| Holy97 a răspuns:

Salut! Da, e aceiasi chestia. Vei strica cutia de viteze.

| Eraser a răspuns:

Cu motorul pornit? Sau sa te joci cu maneta în cutia de viteze cu motorul oprit? Fii mai explicit.