| mgtow a întrebat:

Service-ul masinii e bine la 2 ani sau din an in an? (recomandarea fabricantului zice la 1 an service esential si la 2 ani service complet) ITP se face anual si aia detecteaza orice anomalie, mi se pare risipa de bani pentru service-ul masinii in fiecare an. 2 la rand de ce e asa scump un mecanic de la reprezentanta fata de unul privat? Pt ca e format constant in legatura cu magariile masiniilor etc? Oricum masinile vechi nu mai raman in evidenta si aia sant instruiti pe modele noi de masini in schimb un mecanic privat care o poate da in bara stie cate putin din toate, ideal ar fi un service care se ocupa de masini sport care nu ia multi bani in reparatii si se pricepe bine? Nu stau in Romania

2 răspunsuri:
| OldSoul a răspuns:

Ideal e din an in an, deoarece daca se uzeaza unele piese, si nu sunt schimbate la timp, la randul lor se pot uza alte piese prematur, si cel mai adesea, mai scumpe.

In general un mecanic de la reprezentanta e mai scump fata de ceilalti datorita "Brandului", se considera ca ei sunt mai priceputi si ca fac lucrari de calitate, in general, poate asa e, asta la masinile noi, la masinile peste o anume varsta, deja ei raman in urma, deoarece nu sunt familiarizati cu problemele aparute in timp, cand mai multe piese s-au uzat simultan, altfel nestiind cu exactitate de unde e problema.
O alta explicatie a preturilor e "politica" bine, mai exact, e vorba ca ei nu au atat de multi clienti, in general oamenii apeleaza la reprentanta doar in perioada in care masina are garantie, ulterior mai merg pentru rechemeari, iar in rest, merg in situatia in care alti mecanici nu au gasit o rezolvare, concluzia, clienti putini, dar multi specialisti ce trebuie platiti.

Ideal ar fi sa gasesti un service care e specializat pe singur grup auto, in cazul tau, VAG.

| mgtow explică (pentru OldSoul):

Am gasit unu care are contract cu o companie de asigurari si e verificata avand fiabilitate buna. 80£ ma costa alinierea rotilor inseamna ca e ceva de ei daca cer asa mult pentru asta