| oODonViperOo a întrebat:

Sistem audio auto pentru Skoda Octavia 1 din 2004.Player-ul va fi Alpine cde 110ub si nu stiu ce boxe respectiv tweetere sa imi iau.As prefera sa fie tot Alpine.Niste sugestii?
Daca stiti si alte playere mai bune cam la acelasi pret...

5 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Alpine sunt foarte bune, in special daca urmeaza sa folosesti statie de amplificare.
Difuzoarele Alpine, insa, nu sunt mare lucru. Mult mai performante sunt cele Magnat, sau JBL, iar la pret sunt mai ieftine.
Iti recomand sa intri pe 4tuning, la categoria asta, ca sa 'furi meserie': http://forum.4tuning.ro/11-car-audio-multimedia-and-gps.html

| Utilizator1234 a răspuns:

Nu m-as apropia de Alipine in primul rand pentru ca nu concep sa nu dea specificatii folositoare pe partea de amplificare. De aceea, mereu am preferat Kenwood; raport calitate-pret foarte bun si specificatii intregi.

Cat despre boxe, din nou, nu m-as apropia de Alpine. Am pus (la cerinta cumparatorului) o pereche de difuzoare pe componente (erau ~350 RON acum 3 ani, nu retin modelul) pe un Golf MK IV si dupa urechea si preferintele mele, sunau slab spre jalnic (basi umflati, inalte sss-aite, medii cam inexistente). Daca vrei sugestii cap-coada, te pot ajuta daca vii cu niste detalii ca: buget total, vrei boxe pe fata/spate, esti dispus sa investesti in insonorizare (foarte important daca vrei sa cumperi ceva mai calitativ), preferinte in sunet (cum ai vrea sa sune - bumbum sau muzicalitate), iti ajunge puterea livrata de amp-ul integrat al unui Head-Unit sau vrei si amplificator?

| oODonViperOo explică (pentru Utilizator1234):

Nu vreau amplificator, vreau doar ceva simplu ce sa sune bine. Bumbum cu muzicalitate vreau. Vreau un bass elegant care sa te "satisfaca" din partea boxelor, nu vreau subwoofer care sa-mi ocupe portbagajul si in acelasi timp niste inalte de calitate cu un volum pe masura.Eu am ales player ALPINE pentru ca imi place mult design-ul si am auzit ca sunt ok, nu stiu din proprie experienta. Bugetul nu vreau eu sa fie prea mare pentru ca nu vreau mare lucru.Un player de 3-400 lei maxim si niste boxe.aa da boxe vreau doar cele spate si tweetere, cele pe fata nu le inlocuiesc las originalele.Boxele sa fie tot acolo undeva la un 300 lei zic eu ca as gasi ceva bun.

| Utilizator1234 a răspuns (pentru oODonViperOo):

Inainte sa ma apuc de dat sfaturi trebuie sa fac urmatoarele precizari: daca tu esti soferul, mi se pare normal sa ai muzica in fata, ca asa-i normal, scena sa vina din fata (boxele pe spate devin un moft sau mai bine spus, in plus - pentru ca strica scena). Design-ul e subiectiv si pe mine cel putin nu prea ma intereseaza. N-am experiente proaste cu Alpine, poate sunt bune, insa ma deranjeaza faptul ca n-ai nicio specificatie care sa te ajute (50W max, gama de frecvente si alte porcarii sunt vorbe-n vant); ai nevoie de puterea RMS specificata la ce THD, la ce sau in ce gama de freceventa si SPL-ul. Daca astea lipsesc, mergi la ghici.

Ca sa ajung la sfaturi:
1. Bumbum si muzicalitate se bat cap in cap. Bumbum-ul reprezinta bubuiala (care e de fapt o distorsiune) pe partea de frecvente joase - asta strica din start muzicalitatea. Muzicalitatea este definita prin capabilitatea boxelor de a reproduce corect/natural toate frecventele (inclusiv cele joase) fara spik-uri si portiuni umflate care rezulta in distorsiuni si sibilanta; dinamica (atac si decay); reproducerea scenei stereo (adica iti plaseaza o scena virtuala in fata asa cum a fost ea inregistrata in studio); separatia instrumentelor.
2. Dupa cum spuneam, daca tu esti soferul, inlocuieste boxele pe fata si renunta ori muta-le pe cele stock pe spate. Daca sunet calitativ pe spate si boxe de 2 lei pe fata nu rezolvi nimic, va fi un amalgam total de zgomote.
3. Reamintesc ca mereu am preferat Kenwood din cauza ca am specificatii relativ complete si stiu la ce sa ma astept, nu cumpar ca orbul. Insa, avand Kenwood pe masina personala iti spun sigur ca nu duce la volum exagerat de mare nici cele mai sensibile boxe. Deci daca vrei sa rasune va trebui sa adaugi un amplificator cel putin pe viitor. Spun asta pentru ca ma indoiesc ca e vreun Head-Unit prea special in bugetul acela care sa cante tare fara amp.
4. Momentan o sa presupun ca vrei sa bubuie in loc de muzicalitate (daca ceva din ce am enumerat eu anterior ti-a schimbat preferintele, da-mi de veste si schimbam recomandarile). Deci in primul rand vei simti probabil nevoia unui subwoofer (poti incerca si unul sim cu amplificare incorporata cu montare sub scaun). Iar la boxe, cu astea mai basoase n-am prea mare experienta, pot sa-ti recomand din ce am mai citit/vazut pe la altii difuzoare cu accent pe bass.
5. Cand vine basul vin si greierii, deci fa tot posibilul sa insonorizezi macar portiunile de unde canta boxele si adauga obligatoriu inele MDF (altfel difuzorul va rezona direct din tabla si vei avea niste cvasi-zgomote cu zornaituri peste tot).

Iti las mai jos recomandari pentru player (repet, poti merge si pe Alpine, nu ma pronunt), boxe basoase si eventualul subwoofer slim, eventuala insonorizare macar pentru portiere. Din cate imi amintesc, pe Skoda ai loc pentru difuzoare de 16.5cm (daca ma insel, da-mi de veste).

http://www.be-loud.ro/produse/Difuzoare-auto/Ground-Zero/Iridium/GZIC-650X/
http://www.be-loud.ro/......k-20-coli/
http://www.be-loud.ro/produse/Subwoofere-auto/HELIX/DB-8A/
http://www.be-loud.ro/produse/CD-Playere-MP3/Kenwood/KDC-164UR/

| dany2446 a răspuns:

Si eu as ramane la un player kenwoodlaughing