| 77Paul7718 a întrebat:

Sper ca nu am gresit categoria, am revenit cu o noua intrebare...
Vrea sa imi iau un kilometraj/vitezometru cum i se zice. http://m.okazii.ro/......a158576122
Dar nu stiu cum functioneaza, cum se monteaza si daca se uda sau trec cu senzorul prin apa se strica? Am vazut un video pe yt cum se monteaza dar era in spaniola(stiu cat de cat spaniola) si am vazut ca barbatul din video a pus ceva senzor pe roata din fata.Astept raspunsuri cel mai bun raspuns va primi funda

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Ia-ti. Este bun. Cum functioneaza? Are instructiuni si are numai 3 butoane. Nu este complicat. Cum se monteaza? Il pui pe coarne si jos la furca are "senzorul" incapsulat in plastic. Pe spita se monteaza alt "senzor". Ce sunt senzorii? Sunt, de fapt, un magnet si o bobina care trec unul pe langa altul si dau un impuls electric. Mai bine zis magnetul trece. Bobina sta pe loc pe furca si este legata de ciclocomputer printr-un fir ecranat. Totul se prinde cu cureluse de plastic care se afla in orice magazin de metalo-chimice. Sus la coarne trebuie lasat firul mai lung pentru cand intorci bicicleta. Sa pui cutia mare (ciclocomputerul) cat mai aproape de mijlocul coarnelor, acolo unde se prind in axul furcii.