| neymar94 a întrebat:

Stie careva unde pot gasi un filmulet in care sa imi explice cum pot pune folie fumurie pe viziera unei casti moto?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Cumperi folia de unde gasesti (in bazar sigur), o tai la dimensiunea vizorului (cu un pic de surplus), apoi stergi foarte bine vizorul pe ambele parti si urmezi urmatorii pasi:
-umezesti vizorul cu solutie de spalat geamuri (fara alcool daca se poate)
-dezlipesti stratul de protectie al foliei si dai pe partea lipicioasa cu solutie de geamuri
-lipesti folia pe vizor cu partea lipicioasa, si o pui pe pozitie (solutia iti permite sa o manevrezi usor, fara sa se lipeasca)
-umezesti folia si pe partea interioara, apoi pui peste ea stratul transparent, care proteja lipiciul
-cu tipla de plastic din cutia foliei, incepi sa intinzi folia de la mijloc spre capete
-cand termini de intins, indepartezi cu grija folia de protectie si tai finut cu un cutter surplusul de folie de pe margini.
O lasi o zi la loc uscat, sa se usuce solutia de sub folie ca sa prinda lipiciul bine, apoi cu o laveta care nu lasa scame, cureti vizorul pe ambele parti, ca raman zoaie de la montarea foliei.
Tutorial exact despre vizoare nu am gasit, te poti uita la tutorialele de montat folie pe geamuri, e acelasi procedeu.

| neymar94 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Multumesc frumos, voi incerca!

3 răspunsuri:
| Jicarean_Calin_1960 a răspuns:

Intra aici si ti-o cumperi dupa preferinte si modelul castii! motorai.ro/viziere-moto

| neymar94 explică (pentru Jicarean_Calin_1960):

Este o casca cu viziere unice, e ceva cross, mi-at fi venit mai simplu sa iau o casca la 60lei si cu o viziera fumurie 25lei, insa e diferit!