| Stefaadadad78 a întrebat:

Stie cineva daca o turbina vnt20 care creaza 27psi si se pune pe motoare 2.5 tdi 180cai poate afecta un motor 1.9 tdi avf 131 cai

4 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Oricat de mare ar fi turbina, cu o geometrie reglata corect, nu va depasi valorile pe care le facea si turbina originala.
Ai nevoie de soft pentru a depasi valorile initiale de supraalimentare, pentru ca ECU controleaza presiunea, prin intermediul vacuumurilor si a geometriei variabile.

| Stefaadadad78 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Multumesc dar pe mine ma intereseaza daca afecteaza motorul 27psi daca nu e prea mult automat dupa ce ii pun turbina o sa vina si soft dar nu stiu cat de safe e pentru motor sa mearga turbina in 27 psi sa nu creeze prea mare presiune in interne

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Stefaadadad78):

27 psi înseamnă 1.8 bar, cam ăla e maximul la care lucrează motorul cu turbina originală.
Eventual cu vârfuri la 2.2 bar.
Ceea ce explicam eu este că indiferent de turbină, motorul taie presiunea după harta lui.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Stefaadadad78):

Uite in postarea asta, valorile incercuite; in stanga este cerinta softului, 1, 9 bar in cazul de fata (poate cere pana la 2. 2bar in unele momente), iar in dreapta e turbina originala care o luase razna, de la geometria blocata.
https://www.facebook.com/......243178888/
Deci daca turbina pe care o vrei tu urca doar pana la 27 psi (1.8 bar), este chiar prea slaba pentru 1.9 TDI. Trebuie sa fie capabila de un 2.5 bar in fisa tehnica, pentru a lucra lejer in jur de 2 bar.
Cat despre dorinta de a obtine putere mai mare din motor, in soft se editeaza mai mult harta de injectie (debit motorina), presiunea data de turbina ramane pe la aceleasi valori, insa trebuie schimbata turbina cand faci soft, deoarece alea originale nu sunt pregatite pentru niste reprize atat de agresive precum cele pe care le obtii dupa ce maresti cantitatile de injectie.
Poti lua in calcul si un intercooler mai mare, ajuta mult.