| anonim_4396 a întrebat:

Stie cineva daca se scumpeste asigurarea obligatorie pentru masina? Si daca stiti spuneti-mi si cand se scumpeste.

Răspuns Câştigător
leonardk
| leonardk a răspuns:

Exista posibilitatea sa-ti faci RCA acum cu valabilitate de la o data ulterioara pe care o stabilesti tu in functie de nevoi. Astfel vei scapa de scumpirile ce urmeaza. Eu am facut asigurare cu inceperea valabilitatii din luna aprilie 2010. Scumpirile se fac treptat si pe ascuns. Acum 5 zile asigurarea ar fi costat 270 ron iar azi cand am platit-o a costat 290 ron. Solutia este sa cauti un dealer de asigurari cu cel mai mic pret si sa o faci acum chiar daca prezenta asigurare iti expira peste 3 luni. Si fa-o daca poti (financiar vorbind) pentru un an intreg - nu pentru 6 luni ca se va mai scumpi inca o data in termen de 6 luni.

4 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Așa se dorește. Când? Încă nu s-au hotărât.
Pa, pa.

leonardk
| leonardk a răspuns:

@mg - Din experienta te asigur ca nu exista firme de asigurare - serioase - in Romania. De cate ori am reparat masina pe cheltuiala unui asigurator a trebuit sa completez din buzunar, desi sumele maxime platibile pentru o dauna acopereau cu prisosinta dauna. RCA este o alta metoda de jefuire a romanului. O alta teapa este perioada de garantie pentru o masina noua, in care nu poti schimba nimic in garantie. Exemplu concret - amortizoare si rulmenti care au cedat la 14. 000 km. Noi palmasii avem mana doar de dat. Daca voi vea sansa sa dau mai putin, o voi folosi intotdeauna.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Multumesc pentru raspunsuri.Am fost sa o fac si eu si au mai pus 20 de lei la ea.Platim noi pentru cei care fac accidente!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Leonardk @ faceti asigurare la cel mai mic pret, la cel mai prost asigurator, si daca se intimpla sa loviti pe cineva ii dati asigurarea ...Va dati seama ca daca ala are minte si muschi va linseaza daca nu ia banii? Faceti asigurarea la o firma serioasa nu la prapaditii de pe santuri.