| Goldenbulle7 a întrebat:

Stiti cat dureaza aproximativ scoala de soferi categoria CE + atestatele? Prima data va trebui sa dau examen pentru C, iar apoi pentru CE?

3 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

In jur de 4 - 5 luni tot programarile dureaza la examene cu virusu si intarzierile duce la 1 an probabil. In 6 luni am scos bus camion tir

| DaniTDCI a răspuns:

1. PREZENTARE
Categoria CE cuprinde ansamblul de vehicule constând într-un vehicul trăgător din categoria C şi o remorcă sau semiremorcă a cărei masă totală autorizată este mai mare de 750 Kg.

2. CURSUL AUTO

Cursul pentru obţinerea permisului auto categoria CE durează 2 săptămâni, timp în care se efectuează 10 ore de pregătire teoretică şi 10 ore de pregatire practică.

Obligaţiile cursantului:

- să se prezinte la orele de pregătire teoretică şi practică în stare psiho-fizică corespunzătoare;
- să posede asupra sa cartea de identitate şi caietul cursantului;
- să respecte programa de învăţământ şi indicaţiile instructorului auto;
- să promoveze testele finale de absolvire a şcolii.
4. CONDIŢII PENTRU ÎNSCRIERE

- Să posede permis de conducere categoriile B şi C.

- Apt din punct de vedere medical - aviz obtinut numai de la unitatea medicala agreata de scoala noastra;

- Apt din punct de vedere psihologic - aviz obtinut numai de la laboratorul scolii noastre;

- Vârsta: 21 ani, fără trei luni.
- Să nu fi fost condamnat definitiv pentru infracţiunile prevăzute la art. 24 alin.(6) cu exceptia cazurilor cand a intervenit una din situatiile prevazute la art.116 alin.(1) din O.U.G. 195/2002.

| frateletudor a răspuns:

Durata cumulată a "cursurilor" practice cât și teoretice e de 6 luni pentru ambele categorii. Problema e că nu poți da examen pentru CE decât dacă ai luat anterior C; iar aici intervine perioada de timp în care te programează pentru oraș/ sală. Cu alte cuvinte, cum spunea și un coleg mai jos, se prea poate să ajungi la UN AN (cu tot cu atestate și cartelă tahograf, a căror eliberare durează cel puțin două săptămâni; atenție: doar eliberarea lor, fără susținerea examenelor). Iar pentru a doua întrebare cred că deja am răspuns sus, dar repet: da, mai întâi dai examen teoretic (sala) la C, apoi mergi și dai orașul la C, pentru ca abia mai apoi (după ce se scurg zilele calendaristice în care tu teoretic te pregătești, atât condus cât și legislație) să dai sala și orașul la CE. Succes dacă te decizi să urmezi această meserie de "scărist"!