| Marianahsvvd a întrebat:

Sunt începătoare am in seat leon 2007, am băgat benzina de 80 lei cam câți km pot merge? Știu ca ma anunța in bord când trebuie sa alimentez, dar vreau sa știu ca idee

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Teoretic cam 100 km, dar nu avem noi de unde sa stim cum conduci tu, cat consuma masina, in ce regim de trafic mergi.

| mihai69 a răspuns:

80 lei benzină = ~ 10 l.
Seat leon din 2007 ar trebui să fie ăsta: https://www.auto-data.net/ro/seat-leon-ii-1p-generation-2919
https://en.wikipedia.org/wiki/SEAT_Le%C3%B3n#Second_generation_(1P; _2005)

După cum se vede, consumurile pot varia între 12 și 24 km/l, în funcție de model. Dar aici vorbim doar despre un consum mediu. În funcție de trafic, stil de conducere etc. acesta poate varia chiar semnificativ. Așadar, ca să fii liniștită că nu rămâi în pana prostului, după maximum 75 km eu îți recomand să realimentezi. Și să faci plinul, a.î. la următoarea umplere să poți să faci și calculul consumului.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

La prețurile de acum, maxim 100km mixt.
In afara localităților, poate un pic peste 100km.

| UserRo10 a răspuns:

Cam 100km, dar recomand sa urmaresti autonomia la fiecare alimentare pentru a-ti face o idee despre consum. Usor usor o sa te obisnuiesti si o sa stii cat trebuie alimentat pentru diverse drumuri

| PringAloe a răspuns:

Asa cum a mai raspund un utilizator nu putem sa iti spunem exact cati km poti merge cu masina datorita faptului ca nu stim ce consum are masina, daca ne dai o valoarede refernita ti-am putea spune aproximativ cat ai putea sa mergi, in ziua de azi cu 80 de lei bagi 10 litri de benzina (ma raportez la benzina standard de la petrom care in zona mea este 7.90 lei litru) seatul tau fiind benzina cred ca are mai mult ca sigur un motor de 1.4, cred ca ai un consum de aproximativ 6 litri, daca ar fi sa ne raportam la 6 litri consumati la 100km, cu 80lei ai merge undeva la 140km, astea sunt valori estimative,