| AndreiTudose a întrebat:

Vreau sa imi cumpar o masina si inca nu m-am hotarat ce sa aleg. Am gasit un seat leon din 2002 1.4 benzina. Cativa prieteni mi-au spus ca consuma mult. Pe site scria ca are consumul mixt de 5.5l la 100km. Acum eu nu sunt un expert dar vreau sa stiu daca se merita sa o cumpar. FUNDA

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dupa parerea mea nu merita sa o cumperi, intrucat masinile pe motorina sunt mai bune, si consuma si mai putin, si este si foarte veche, daca cauti bine poti sa gasesti una de an bun adaungand doar cateva sute de euro.

| RB26DETT a răspuns (pentru anonim_4396):

Din 2002 foarte veche? Mie nu mi se pare veche a mea din 97' laughing
Masinile pe motorina sunt mai bune? Au demaraj mai bun dar cand ti se strica ceva ce faci? te costa mai mult intretinerea unui diesel decat a unui benzinar! Consuma mai putin? La benzinar ii faci instalatie GPL, 3 lei/litru
Eu unul am inceput pe un volvo v40 din 97' 2.0i 136 cp, demaraj are, viteza prinde, confortabila este, sigura este, mai sigura decat golf 4 si astra g, sa va dati putin seama.
Altceva, consumul, 8-9% dar are gpl, pe gpl consuma cam 9-10% dar totusi 30 de lei/100 km si totusi am 136 cp sub capota, asta da afacere! Acum bineinteles, fiecare alege ce vrea...

7 răspunsuri:
| ionutzul31 a răspuns:

Pe bune? Ai dat funda unei pi2de care nu stie despre ce vorbeste?
In pana mea, e seat, deci face parte din grupul VAG, deci e bun.
Seat Leon e o masina faina. Sigur, e din 2002 dar daca nu prezinta probleme si nu are extraordinar de multi kilometri parcursi, ar putea fi o afacere destul de buna. Gandeste-te la pret, sunt sigur ca nu e nici el prea mare, iar faptul ca motorul e de 1.4 benzina, inseamna ca nu iti consuma mult (drept dovada sta 5.5-ul ala la suta, ceea ce e chiar putin). Treci pe la un service cu masina sa se uite tipul de acolo putin la ea, si daca iti da unda verde, poti sa o iei linistit. O zi faina!

"...nu merita sa o cumperi, intrucat masinile pe motorina sunt mai bune, si consuma si mai putin, si este si foarte veche..." Vai mama, ce cauta astfel de persoane la categoria asta?

| AndreiTudose explică (pentru ionutzul31):

Am spus ni sunt specialist in domeniu. Am vrut sa stiu ce spun altii despre masina. Masina are 109000km la bord si cere pe ea 2500euro. O sa ma duc pe la el sa vad ce e de ea si revin cu detalii.

| MariusF23 a răspuns (pentru ionutzul31):

Eu vad ca tu nu stii despre ce vorbesti laughing cumpara-ti tu un vw/seat/skoda pe benzina si o sa-ti blestemi zilele laughing

| silesile0072006 a răspuns:

Ca e seat ca e wv ca e orice alta masina, nu lua 1, 4... Consuma, nu ai demaraj sunt motoare problematice mai ales daca sunt 1, 4 16v...e parerea mea sincera! Bafta!

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru silesile0072006):

Adica si Ford, Opel, Renault... Au probleme la 1.4 16V?
Ce zici tu e valabil la grupul VAG, adica Volkswagen, Audi, Seat si Skoda. Numai ei nu stiu sa faca decat motoare diesel, si nici alea nu le mai ies bune.
Daca iti iei Opel sau Renault pe benzina, ai sa strambi nasul cand o sa-ti zica cineva s-o schimbi pentru un diesel.

| NissanP12 a răspuns:

Recomand Nissan Primera P12 pe benzina