| Skrilly a întrebat:

Taxa de înmatriculare la mașini din ce an se plătește?
La mașinile până în 2007 sau inclusiv 2007?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Actualmente se plateste timbrul de mediu pentru masinile care se inmatriculeaza in Romania si pentru care nu s-a platit taxa de prima inmatriculare/de poluare in perioada 2007-2011 sau pentru care acele taxe au fost restituite.
In acest sens sunt prevederile OUG nr. 9/2013.

| Skrilly explică (pentru Ioandelasal):

Deciii? practic, la mașinile din 2007 plătezc sau nu?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Skrilly):

Nu conteaza anul fabricatiei, conteaza ce ti-am spus. Daca a fost platita taxa de prima inmatriculare in 2007 si aceasta nu a fost restituita atunci nu mai platesti timbrul de mediu.

| Skrilly explică (pentru Ioandelasal):

Mulțumesc mult! ♥!

7 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Taxa este pentru mașinile care au anul de fabricație 2007.
Pa, pa.

| Burdetiu a răspuns:

Taxa de inmatriculare se plateste la toate masinile care nu au fost inmatriculate in Romania nu conteaza de an

| Skrilly explică (pentru Burdetiu):

happy păi :
-vreau să cumpăr un matiz, și ca să o înscriu pe numele meu am auzit că trebuie să plătșeti o taxă dacă e sub 2007 anul de fabricație happy.

| catalik a răspuns:

Taxa de prima inmatriculare se plateste la toate masinile neinmatriculate in Romania, iar cealalta taxa pentru masinile inmatriculate inainte de 2007. Funda?