| Winners10 a întrebat:

Teoretic la o masina cand faci plinul se considera cand ajunge liniuta in bord la full. Dar ce bagi peste full ( cand faci supra-plinul ) adica bagi pana se vede sus la gura rezervorului, cam cati litri mai intra aproximativ?

7 răspunsuri:
| valen71n a răspuns:

Nu intra chiar mult, in jur de 2-3 litri.

| mgtow a răspuns:

Mai adauga 1 litru dar nu e bine sa bagi dupa ce sare tandara la maneta de alimentare. Vara carburantul se dilata si o sa curga afara, se va deteriora guma si intra mizerie in interior ducand la pagube costisitoare pe termen lung.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Poti depasi 10 litri peste maximul omologat, la unele masini.
Eu la Focus nu am reusit sa ating nici cantitatea de fabrica, se opreste pompa la 45, si nu prea mai trece de 47 litri, desi ar trebui sa incapa 55l.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Eu mai bag vreo 3 4 l de când se oprește pompa. Acum dacă te iei după ac din bord ala oricum arata full înainte ca pompa sa se oprească singura

regis
| regis a răspuns:

Eu consider "plin" când decuplează pompa.
Cat mai intra după ce la bird indica plin, diferă de la mașină la mașină, in funcție de dimensiunile rezervorului si de fidelitatea sondei. Oricum, plutitorul ajunge la limita maxima cu mult înainte de a se umple complet rezervorul.

| Winners10 explică (pentru regis):

Cum e faza cu decuplatul pompei ca nu prea stiu?

regis
| regis a răspuns (pentru Winners10):

Odată ce nivelul combustibilului din rezervor ajunge sa atinga caneaua, se aude un "clic" si pompa se oprește.