| Dr0gul3tz a întrebat:

Buna ziua!
Zilele trecute am facut fulul unei masini achizitionate recent. Din cate am inteles nu mai avusese un plin facut de vreo 2 ani. Problema e urmatoarea de cand am facut plinul acul tot arata ca e full desi am mers 200-300km cu masina de atunci. Cand opresc masina acul coboara la loc deci nu e acul blocat. In bord am un mic afisaj care imi spune aproximativ cati km mai pot merge cu benzina pe care o am si merge. Deci nici senzorul nu este. De la ce ar putea fi?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

E normal sa arate full o vreme. Majoritatea masinilor arata full de pe la 75% din capacitatea rezervorului.

2 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

De la calculator, probabil.
Un alt exemplu: la o mașină pe benzină am pus GPL. Indicatorul de benzină scade ca și cum mașina ar merge pe benzină, deși e pe gaz... happy abia când îi dă cu virgulă afișează iar nivelul (aproximativ) corect. Și o ia iar de la capăt.

| simpluone a răspuns:

Totusi e posibil sa fie senzorul de nivel iar calculul de km ramasi sa si-l faca dupa km parcursi. Cu resetarea contuarului cand deschizi capacul rezervorului sau dupa un anumit timp.