| EmilTraian95 a întrebat:

Top 5 masini pana in 10.000 de lei?

Răspuns Câştigător
| Anonimuserr a răspuns:

Dacia Logan
Dacia Sandero
Citroen C-elysee este si oferta acum
Mazda 2
Si cred ca Suzuki Swift

Astea sunt noi si nu Second Hand.
Nu mi-au placut niciodata masinile Second Hand, mai bine noua, nu harburi.

| Mihai1810 a răspuns (pentru Anonimuserr):

Omu a zis 10.000 lei si tu ce recomanzi?

| Anonimuserr a răspuns (pentru Mihai1810):

Logan din 2004 atunci. Mai greșesc și eu. Se înșeală amarnic aia care spun că oamenii sunt infailibili...

23 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

1. Masina de spalat, indispensabila in orice gospodarie
2. Masina de tuns, foarte utila, mai ales pentru barbati
3. Masina de spalat vase, buna pentru familii mai mari
4. Masina de spalat creierul - TV - complet inutil, dar prezent in majoritatea locuintelor
5. Masina de tocat carne
Cam astea ar fi, poti sa le iei pe toate cu 10.000 RON si mai ramine si de-o bere. Te refereai cumva la conserve de-alea pe patru roti? Nu sint destule junghiuri pe drumurile astea?

| Anonimuserr a răspuns (pentru KodrutZ):

Găsești la 10000 euro mașini bune. Loganul este foarte bun. Cu 10000 de euro ai multe dotari pe el și senzori de parcare.
La fel și Citoren C-ELysee.
Nu știu cât ar renta un Citroen. Am auzit pe mulți spunând că e cam problematic.

| EmilTraian95 explică (pentru KodrutZ):

Si ca student daca am nevoie de masina sa ma deplasez ce ar trebui sa fac? Sa ma las de facultate sa lucrez 5 ani si sa manc numa mamaliga ca sa am bani de masina ca apoi sa nu am bani de combustibil?

| KodrutZ a răspuns (pentru Anonimuserr):

El a zis 10.000 RON. De acord cu tine, Loganul e foarte ok pentru drumurile noastre.

| KodrutZ a răspuns (pentru EmilTraian95):

Ca student NU ai nevoie de masina. Ai reducere la transportul in comun, la o adica exista taxi. Taxele sint inca prea mici pentru masini daca toti studentii se viseaza soferi. Ai o familie intreaga de dus la servici/gradinita si stai la macar 10 kilometri distanta de oras? Daca esti student si consideri ca pierzi timpul cu transportul in comun, bicicleta ce are?

| Oana92 a răspuns (pentru KodrutZ):

Bicicleta e buna cand e frumos afara. Ce faci iarna? Sau ce faci cand ploua? Cu transportul in comun pierzi foarte mult timp (eu stau in oras, dar legatura e proasta si exista si un drum in lucru pana acolo, ar trebui sa schimb 3 mijloace pana la facultate, adica mai bine de 1 ora dus si tot la fel intors).

La viata pe care o avem masina e un rau necesar!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Oana92):

1 ora? wow

| KodrutZ a răspuns (pentru Oana92):

E pe draq. Ce distanta ai pina la facultate, pe Google Maps? Presupun ca vreo 5-6 kilometri. O ora de mers pe jos. Daca chiar te grabesti, iei un taxi. Ca o paranteza, la un moment dat lucram la un birou care era undeva in centru, la vreo 7 statii de tramvai distanta+5 minute pe jos. Mergeam pe jos, 50 de minute. Cu tramvaiul sa zic ca as fi cistigat vreo 35 de minute, maxim. Natie de fatalai, mersul pe jos e lux, dom'le. Luati-va toti cacaturi de conserve si dupa aia plingeti-va ca ce trafic, ce scump e impozitul, vai, dar cum sa platesc 2000 RON casco, las' ca o trec pe numele lu' tata sa platesc mai putin, vai, dar de ce nu sint locuri de parcare, vai, ce scumpa e benzina. Aruncati o privire si prin tari civilizate si chiar la noi. Talpes, patronul BitDefender si altele, om de vreo 100+ milioane de euro, merge la birou cu... BICICLETA. Da, cu bicicleta. Si nu e singurul pe care il cunosc si si-ar permite la orice ora sa isi ia Lamborghini, dar prefera sa fie eco si de bun simt.
P.S. Si iarna si pe ploaie am mers la birou pe jos. Incredibil, dar exista umbrele si haine/incaltamine adecvate acestor conditii.

| KodrutZ a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, wow, intr-adevar. Un prieten sta in Bucuresti si se intimpla sa aiba o Toyota... ceva, limuzina de-aia mid-range. Imi scapa numele, vreo 17-20.000 EUR parca. Diesel, daca imi aduc bine aminte. In fine, cind lucra in Bucuresti pentru altii (acum are business propriu si sediul e in apartament la el), masina o tinea la taica-su in provincie si el mergea cu metroul. 50 de minute, schimba de vreo doua ori. Mai putina bataie de cap, mai economic. Si lucra la o companie de soft pentru industria bancara, salta vreo 1700 EUR pe luna daca nu ma insel, asta cu vreo 5 ani in urma. Poti alege sa fii practic, sau fatalau si sa ai motive de a te plinge dupa aia.

| anonim_4396 a răspuns (pentru KodrutZ):

Am zis si eu la misto ca na, cand eram eu la liceu, cel putin in primul an imi lua 2 ore jumate sa ajung in zilele bune. faza haioasa e ca din anul 2 liceul a schimbat ora de intrare de la 8 la 9 pentru ca aproape jumate din liceu nu putea ajunge la 8, le lua cel putin 3 ore sa vina ca stateau la dracu in afara Romei. poate par nesimtit dar mi se pare haios de putin o ora, mai ales ca in ziua de azi toata lumea are telefoane care mai de care mai "jmechere" care au filme pe ele, acum 6 ani nu erau la moda asa ceva. in afara de ascultat muzica nu aveai ce face, dar cu un film o ora trece repede zic eu

| KodrutZ a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, dar pustimea asta nu a prins relaxul de dinainte de '89. Un weekend par, un weekend impar. Cota la benzina, CFR la putere, ce relax era prin orase... nu ca acuma, toti idiotii au lighene pe roti si nu au bani nici sa le spele o data pe luna.

| anonim_4396 a răspuns (pentru KodrutZ):

laughing imi amintesti de un retard care si-a vandut apartamentul ca sa isi cumpere un bmw seria 3 foarte scump. atat de praf era ca avea bani de benzina sa mearga cu masina doar o data la saptamana, dar omul avea BMW ce dracu laughing. mai haios erau aia din comentarii care il aparau, cica " nu stiti voi cum e sa cumperi o masina care o vrei toata viata ". daca imi amintesc bine, pentru cateva saptamani pana a strans bani de chirie a dormit in masina

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru KodrutZ):

Eu in clasa a 12-a eram la a 2-a masina... Si mult sub bugetul de aici.
Decat sa te dai rotund, nu mai bine dai un raspuns util, sau CEL MAI BINE, nici unul? Ca esti pe langa.

| KodrutZ a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Wow, magic. Mergeai cu masina 1 kilometru pina la sala sa faci muschi, nu? laughing
P.S. Si ce te dai rotund?

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru KodrutZ):

Da, intr-adevar, aveam 1km pana la liceu... 10min pe jos, 10 cu masina. De aia o lasam dimineata acasa, imi venea cheful de ea, chiuleam pe la 11, o aduceam la liceu si cand terminam orele afumam motorina prin oras. La sala nu merg.
Ma dau rotund, ca tu recomanzi mersul pe jos, ca 'stem' tineri. Ce folos? Eu consider un +, faptul ca ai avut o rabla la 20 de ani. La 40, cu cheliuta, nevasta grasa si copiii pasionati de NFS, pari cam prostuc in fata lor, daca nu poti fi ca ceilalti, sa stii sa parchezi, sa intretii o masina, etc.
In mare parte insa, iti dau dreptate. Eu stau intr-un oras mic, de aia mi-e comod sa urc in masina si sa merg 5 minute, dar cand merg in orase mari, caut loc sigur pentru masina, si merg inclusiv cu autobuzele urbane. Cand am de calatorit distante mai lungi, singur, prefer trenul. Dar asta nu m-a impiedicat, totusi, sa am mai multe conserve, in 4 ani de cand am permisul.
Am si prieteni studenti, n-au nevoie de masina ca sa se plimbe camin-facultate, dar cand se aduna 4-5, cu bagaje, in week-end, iar microbuzele si trenurile sunt pline, masina e 'haur'. Soferul iese si cu bani de-o shaorma, la un drum de 100-200km, cat au pana acasa. Si ce poate fi mai potrivit, decat o masina de 2200e, din 2000, care se intretine (mecanic) cu 500lei/an?

| Anonimuserr a răspuns (pentru KodrutZ):

Așa e scuze. AM specificat. Loganul este o mașină foarte bună pentru nemțălăii din Germania.

| KodrutZ a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Nu recomand mersul pe jos ca sintem tineri, ci fiindca drumurile sint pline de rable, de imbecili, nu sint locuri de parcare, iar orasele sint sufocate de conserve.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru KodrutZ):

Exact.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Opel Astra G - orice motorizare
Renault Clio II 1.2-1.4 benzina sau 1. 5dci daca e ingrijit
Ford Focus 1.8 TDDI
Opel Corsa C 1.2 benzina
Dacia Logan 1. 4mpi-1. 6mpi
Sa fii atent la taxa, unde e nerecuperata e cel mai bine, o treci pe un parinte, unde e recuperata te asiguri ca iti face comodat, asigurarea e buna si sa fie direct de la proprietar, nu de la sute de km, ca te mai trezesti ca e pusa sub sechestru sau radiata prin hotarare judecatoreasca.

| Anonimuserr a răspuns:

Acum am văzut scria lei nu euro.
În cazul ăsta. Dacia Logan model 2004 și cam atât poate și Opel Astra de prin 2002.