| eusunt7 a întrebat:

Top masini incepatori buget 4000 euro?

4 răspunsuri:
| Robertandrei4858 a răspuns:

Un golf 5 e cel mai bun pentru inceput zic eu, e mica si compacta

| ClaudiuM1997 a răspuns:

Ca pentru incepator totusi recomand ceva pe benzina. Am vazut ca te intereseaza octavia 1.6 tdi dar mai bine nu aia. Daca chiar vrei diesel cauta ceva cu 1.9 TDI fara DPF si astfel ai un motor bun si fiabil. Eventual cauta Hyundai i30 1.6 CRDI sau Kia 1.6 CRDI (alte motoare reusite diesel). Daca totusi mergi pe benzina, cam orice cu un motor 1.6 MPI- 2.0 MPI e fiabil de la orice firma.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Ford Focus 2, benzina sau TDCI. E o masina simpla, ieftina, dar foarte sofisticata, comparativ cu un Golf sau Astra. Ai si spatiu, dar gasesti si loc de parcare, merge ca o racheta la drum intins, dar e potrivita si in oras. Tine mereu cu soferul, si cu casa. Consum mic, piese ieftine. Mai greu cu mecanicii, trebuie sa mergi doar la cei priceputi in Ford, ca sunt destui care isi mananca mucii toata viata cu VW si Logan, iar cand le duci o masina diferita, mai mult strica decat "repara".
Alta varianta ar fi Opel Astra H, dar nu e deosebita cu nimic, pur si simplu e o masina fiabila, care de duce la destinatie in siguranta, si nu rugineste ca Golf 5 ori Logan 1.

| Frank51 a răspuns:

A3 8P facelift, e ca un golf 6 dar arata de 10 ori mai bine si e si mai ieftina.