| SiFrY_5505 a întrebat:

Trebuie inmatricula ta o bicicleta cu motor care are 49 de centimetri cubi(dau funde)

Răspuns Câştigător
| 9gygy a răspuns:

Daca e bicicleta normala si are un motor adaugat ca cel de aici: http://www.bicicletecumotor.com/......0x225.jpg, nu, nu trebuie inmatriculata.

4 răspunsuri:
| FurtunaDiesel a răspuns:

Nu! Daca vrei sa fi in legalitate trebuie inregistrata la primaria de care apartii, dar in Romania rar vezi biciclete cu motor inregistrate, si iti trebuie si atestat de legislatie rutiera cica dar nu o sa te intrebe nimeni la o bicicleta mai mult ca sigur, decat daca esti intr-un sat unde te stiu toti si vrea sefu de post sa bea o bere pe moca!

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Bicicleta cu motor se incadreaza la categoria moped, nu trebuie inmatriculata ci doar inregistrata la Primaria din localitatea ta de domiciliu. Am vazut ca un respondent spunea ca bicicleta cu motor nu trebuie inregistrata, raspunsul este gresit. Pentru a te lamuri citez din OUG nr.195/2002:
"ART.6.In sensul prezentei ordonante de urgenta, expresiile si termenii de mai jos au urmatorul inteles:
6.autovehicul - vehiculul echipat cu motor in scopul deplasarii pe drum;
10.bicicleta - vehiculul prevazut cu doua roti, propulsat exclusiv prin forta musculara, cu ajutorul pedalelor sau manivelelor;
21.moped - vehiculul cu doua, trei sau patru roti, a carui viteza maxima prin constructie nu depaseste 45 km/h si care este echipat cu un motor cu ardere interna, cu aprindere prin scanteie, cu o capacitate cilindrica ce nu depaseste 50 cmc sau cu un alt motor cu ardere interna ori, dupa caz, electric, a carui putere nominala este de cel mult 4 kW;"
Este foarte clar ca bicicleta cu motor se incadreaza la categoria moped si trebuie inregistrata. Numai bine!

| a1doru a răspuns:

Nu trebuie

| elizabeth a răspuns:

Pai nu stiu...