| Florian789 a întrebat:

Trebuie sa procedez atunci cand schimb din treapta 1 in 2, 2 in 3 fara sa se smuceasca. Deci sa zicem sunt in treapta 2 am 2500 2600 de ture apas ambreiajul bag a 3 a si acum iau piciorul de pe ambreiaj complet si apoi accelerez? Sau in timp ce il iau si accelerez? in cazul asta piciorul trebuie luat de pe ambreiaj ceva mai repejor fata de plecarea de pe loc? multumeac

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Odata ce ai plecat de pe loc piciorul se ia mult mai repede de pe ambreiaj

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Inveti bine ambreajul, si il "lipesti" mai atent, in zona in care cupleaza, in momentul in care ii dai drumul, dupa ce ai schimbat viteza.
Sunt motoare care preiau turatia transmisiei foarte usor, fara socuri (benzinare mici, de exemplu), dar sunt motoare cu inertie mai mare, care fac frana de motor fortata, daca eliberezi ambreajul prea brusc, dupa ce ai schimbat.
Nu merge prea mult pe explicat, trebuie mai mult sa exersezi.