| Mariobmb a întrebat:

Un lonjeron se poate repara si face la tinigigerie?

2 răspunsuri:
| qest11 a răspuns:

Se pot intari peretii, mai ales cei laterali cu platbanta de otel, preferabil de 3 sau 4mm. Ai nevoie de un sudor bun, nu tinichigiu. O consolidare a unui lonjeron cu probleme, e mai trainic decat un lonjeron nou din mai multe motive: 1: nu strici alinierea, 2: il faci mai rezistent decat cel original, 3. ajungi mai ieftin, 4. ai o stabilitate mai buna in curbe. Uneori carpelele sunt mai ieftine si mai rezistente. Eu am sudat la asa ceva personal, si merg cu 130-140 constant, dar masina mea e cazan in toata regula, am bagat in jur de 120kg in ea, si nu au fost doar lonjeroanele ci toata structura, din fata pana in spate, plus bara de siguranta intre stalpii in fata, inclusiv "pragurile", stalpii, totul cu teava de 3mm, care se leaga in toata masina, deci nu am sudat in putregai. Acea greutate am compensat-o cu 20cp si merge mai tare ca inainte. Daca bagi ceva intr-un lonjeron, bine ar fi sa-l faci si pe celalalt la fel. Daca vrei sa-l lasi asa, merge, dar, sa nu crezi ca doar unul e praf si celalalt e perfect. Chiar daca nu are gaura, ia si zgarie cu o surubelnita ca test, sa nu fie gauri sub antifon, care aparent para in regula. Daca vrei sa te apunci singur iti recomand Esab 180A (in jur de 1500 lei) cu care sudezi continuu la 100A, dar tu il vei seta pe la 60-90A daca folosesti electrozi de 2, 5mm, si 20-40A pentru 1, 5mm.

| sir sanjei a răspuns (pentru qest11):

Ce se intampla cu structura deformabila in caz de impact daca el sudeaza pe lonjeroane tabla de 3 sau de 4 mm?