| anonimsfart a întrebat:

Un vecin are o dacia 1300 și îi pornește foarte foarte greu!
Învârte și nu pornește, nici împinsă nu vrea!
A încercat tot ce știa și nici așa tot nu vroia să pornească, a dat la automat până a descărcat bateria!
Ce poate avea?

2 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

La Dacia 1300.sunt doar doua variante: " ori nu benzineste ori nu scanteieste", adica ori nu vine benzina, ori nu funcționează aprinderea.
Dupa sunetul electromotorului la tentativa de pornire, o ureche avizata putea identifica problema, cum nu e cazul trebuie luata pas cu pas.
Intai scoti furtunul de la carburator si dai la cama, vezi daca vine benzina. Apoi sufli jiglerele sa fii sigur ca benzina ajunge si in motor.
Daca benzina vine, treci la electrica. Incepi de la bujii, fise, capac delcou, platina, condensator, bobina de inducție. Primul pas ar fi sa scoti pe rand cate o bujie, o pui in fisa ei si lipești de blocul motor, sa vezi daca atunci cand dai la automat face scânteie. Daca nu este, mergi pe fir - la capac delcou si platina. In 90% din cazuri aici se rezolva problema, mai departe e dificil de verificat, fara piese de rezerva (condensator si bobina). Dar google te poate ajuta si cu asta.

| ValentinMihai78 a răspuns:

Căutați pe internet e cel mai sigur un club al pasionaților de Dacia 1300 și le spuneți lor problema. Aici, slabe șanse să găsiți un specialist în Dacia 1300. Este un model foarte vechi, are carburator, aprinderea pe stil vechi, deci e complicată problema.