| anonimbuc21 a întrebat:

Unde găsesc cablu minus caroserie pe un Opel h 2004?
Nu e vizibil nicaieri

2 răspunsuri:
| helpforyou a răspuns:

Poți începe prin a verifica capacele de închidere ale bateriei, deoarece cablul de minus al caroseriei poate fi conectat la baterie. De asemenea, verifica sub capotă, pentru a vedea dacă cablul este conectat la un element de caroserie metalic, precum blocul motorului sau chiar la transmisie.

| manuemanoil a răspuns:

Cablul minus al caroseriei, cunoscut si sub numele de cablu de masa, este un cablu electric care conecteaza caroseria autovehiculului la sistemul electric al masinii. Acest cablu poate fi gasit intr-o serie de locuri diferite, in functie de modelul si marca autovehiculului.

Pentru a localiza cablul minus al caroseriei pe un Opel H 2004, ar putea fi necesar sa verifici in urmatoarele locuri:

1. In spatele bateriei: cablul de masa poate fi conectat la borna negativa a bateriei.
2. Pe caroseria autovehiculului: cablul de masa poate fi fixat direct pe caroseria autovehiculului, de obicei langa sau sub baterie.
3. Pe masa motorului: cablul de masa poate fi conectat la masa motorului sau la un alt element metalic al autovehiculului.
Daca cablul de masa nu este vizibil in aceste locuri, ar putea fi ascuns sub elemente ale caroseriei sau poate fi conectat la un alt element al sistemului electric. Daca nu reusesti sa il gasesti dupa ce ai verificat aceste locuri, ar putea fi necesar sa ceri ajutorul unui mecanic sau sa consulti manualul de reparatii al autovehiculului.