| Raul_Ceh_1991 a întrebat:

Va rog frumos spuneti-mi si mie cu ce lipici pot lipi panza de la un patfon din interiorul unei masini, am inteles ca exista ceva lipici sub forma de spray si as vrea cu ocazia asta sa ii schimb materialul va rog frumos ajutati-ma ca nu stiu cu ce se poate lipi? va multumesc

1 răspuns:
regis
| regis a răspuns:

In primul rand va trebui sa demontezi complet tapiteria, sa desfaci panza veche si sa inlaturi stratul de burete dintre panza si suportul de carton al acesteia. Vei vedea cauza dezlipirii: imbatranirea buretelui respectiv.
Eu ti-as sugera sa schimbi materialul cu o imitatie de piele, care nu costa foarte mult si se lipeste cu un lipici tip prenadez, luand usor forma cartonului respectiv. Sunt tutoriale pe net in acest sens in care gasesti mai multe trickuri, cum ar fi prinderea marginilor cu cleme de rufe, pana la uscarea completa a adezivului.
Crede-ma, merita inlocuita panza cu piele sintetica, e si foarte usor de intretinut si da un aspect deosebit masinii, astfel incat in final o sa vrei si pe usi.