| Claudiu15g a întrebat:

Va salut. Am un Fiat Punto Mk2 facelift din 2006 si as vrea sa montez turbo pe el. In primul rand vreau sa stiu daca pot face asta si in al doilea rand cam cat m-ar costa? stiu ca trebuie schimbate galeriile de admisie si evacuare, oricum la evacuare vreau sa scot catalizatorul si sa am evacuare goala inox cap-coada. Motorul este 1.2 8v 60cp benzina. Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Iti trebuie o firma care face modificari la motor. Nu e treaba de mecanici aici, ci de ingineri.
Iti trebuie galerii, turbina, wastergate, tubulatura, intercooler, alt soft sau alt ECU cu totul, probabil alte injectoare, si multe altele. Apoi nu stiu cat o sa tina transmisia.
Eu nu stiu pe unde sunt astfel de firme in Romania, daca te intereseaza, cauta...

3 răspunsuri:
| MariusF23 a răspuns:

Firma de tuning stiu ca e la exelixis si parca mai erau vreo doua... ar fi un proiect interesant, dar la cum ii cunosc pe aia de la exelixis o sa rada putin de tine.

| Antton a răspuns:

Se poate face dar ai de schimbat multe

| Cristescu_Alin-Alexandru_1988 a răspuns:

Mai simplu este un swap, motor si transmisie. Diesel ul si o remapare este o idee!