| Dimionut a întrebat:

Va salut, am un Touareg 3.0 D V6 automat, mașina a mers fără nicio problema, doar ce am cumpărat-o. Bag cheia in contact, pun contactul, calc frâna, dau sa o pornesc și nimic, nici măcar nu învârte, ce poate sa aibă?

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Pfff ai suspensie pe aer, naspa, trebuia sa ocolesti, cand vezi asa masini fugi de ele.
E lasata suspensia ca probabil asa trebuie sa stea cand masina sta pe loc, zic si eu, asa am vazut la unele masini.
Cind pornesti atunci se ridica. Daca la tine nu ar trebuie sa se lase, dar totusi is lasate, aia arata ca pierd aer, adica is defecte, va trebuie sa le inlocuiesti.

Problema porniri motorului nu cred sa fie conditionata de faptul ca s-au lasat suspensiile, cel mult nu tear lasa sa pleci de pe loc, dar de pornit ar trebuie sa porneasca.

Bateria cum este? Poate s-a dus bateria, daca nu invirte deloc, ori starterul.
Verifica si tu bateria, dar nu prea ai cum si o baterie moarta tiar arata ca are volti 12 volt daca sta masina.
Adu alta masina linga tine si sa iti dea curent si vezi asa cum este.Pui cabluri, lasi nitel acolo vreo 10 min, apoi incerci sa pornesti, cealalta masina care iti da curent sa fie si aia pornita.

Dar cand pui contactu, se prinde la bord lumini? radio functioneaza, luminile se aprind?
Asa poti sa stii daca e de la baterie sau nu.

Asa-i de ce calci frina? laughing pai tu calci frina cand pornesti masina. Omu poate n-a citit atent, ori poate na condus masina cu transmisie automata, de aia o zis si el.

Daca cand pui contactu se aprind la bord lumini, atunci poti sa gasesti uin scaner si sa scanezi, vezi ar trebuie sa iti dea ceva.Bine conteaza si ce scaner gaasesti.Ca de exemplu ai un scaner de asta ieftin, si problema ar fi sa dau un exemplu cipu de la cheie, scaneru ala ieftin nu-ti arata.

8 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

De ce calci frâna?

| suntserios a răspuns (pentru darrio2007):

Pai cum ai vrea să pornească o mașină automată dacă nu cu piciorul pe frana?

| darrio2007 a răspuns (pentru suntserios):

Eu stiam ca trebuie sa calci acceleratia.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai daca nu face nimic e bateria cel mai probabil.

| sierra1 a răspuns:

La bord se aprinde ceva?

| Dimionut explică (pentru sierra1):

Sunt pernele pe fata lasă te, nu se ridica și îmi arată pernele, și am merg vreo 100km așa cu ea și azi dim numai porni

| mihai69 a răspuns:

Dacă e nouă, de ce nu mergi la service pentru garanție? Să se spele ăia cu ea pe cap!

| Dimionut explică:

Am reușit sa pornesc mașina, pernele pe spate sunt ridicate, dar pe fata se ridica doar partea dreapta, am ridicat o pe cric și nimic, nu se aude niciun zgomot, nimic, deci a de pe partea stânga e besica, se fie Sparta sau sunt și alte șanse pentru care sa nu se umfle?