| pashkal a întrebat:

Vreau sa cumpar o masina de la cineva. Masina este sh adusa in tara. Masina este fix cum a adus-o, nu are numere, itp, nimic. Proprietarul sta la 202 de km de mine, intr-un alt judet. Ce acte trebuie sa fac si unde trebuie sa ma duc ca sa pot folosi masina in Romania? De cati bani as avea nevoie (aproximativ) pentru a aduce masina la mine si pentru a face toate actele, adica înmatricularea, itp-ul, asigurarea si ce mai trebuie ca nu stiu.

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Mergi la un birou de acte auto si cere-le ajutorul, iti vor spune ce acte trebuie sa primesti si care sunt procedurile.
Masina o poti folosi cu numere rosii la inceput, nu mai stiu cum se pot obtine alea, inainte sau dupa RAR.
Ca si costuri, transportul masinii fara numere e in jur de 2.5 lei/km sau 3 lei/km, omologarea RAR e undeva pe la 500 de lei +/- alte costuri, traducerea actelor poate fi sub 100 de lei, polita RCA depinde de masina si sofer, mai ai o chitanta de vreo 60 de lei pentru contravaloare certificat, 40-80 de lei costul numerelor de inmatriculare, 137 de lei o rovinieta pe 12 luni pentru autoturisme, 50-100 de lei intocmirea actelor (contracte, fisa inmatriculare) si consultanta la un birou de acte auto. Tot la ei poti vorbi sa iti faca ei inmatricularea, poate si RAR-ul.
Pentru mai multe informatii exacte, intra pe www.drpciv.ro si www.rarom.ro
Cauta documente necesare/intrebari frecvente despre inmatricularea masinilor aduse din interiorul UE. Sper ca e din UE masina, altfel ai de platit vama.

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Pune-l intai sa inregisterze masina, ca sa o poti cumapara legal, ca asa cum a adus-o el nu ti-o poate vinde fara actele legale in tara.
vezi ca va incerca sa te pacaleasca ca sa o vanda asa, spunand ca are clienti mai multi, dar fara acte legale tu nu o poti inmatricula in Romania si nici nu o poti folosii legal.

| sierra1 a răspuns:

Să nu riști vreo țeapă: folosește serviciile unei firme de intermediere, ăia fac totul ca la carte. Si nu au comisioane mari