| cristiancatalin a întrebat:

Vreau sa imi cupar masina si vreau sa stiu ce model de masina este bun.ma refer la calitate pret si sa fie usor de intretinut si sa aiba si un pret mic al pieselor e schimb.ms anticipat

5 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Depinde de buget. Pentru un buget de sub 2000 de euro, ti-as recomanda Astra F, o masina pentru care piesele sunt nu doar foarte ieftine, ci si usor de gasit, inclusiv la dezmbembrari.
Daca bugetul este putin mai mare, poti merge pe Astra G. Piesele vor fi ceva mai scumpe decat la F, dar oricum sub multe alte marci. Avantajul este insa ca Opelul este renumit pentru piesele ieftine, iar Astra G este campioana fiabilitatii in cadrul marcii.
Ca si motorizare, ti-as recomanda fie benzinara de 1.6 16V + GPL, fie celebrul motor Isuzu 1.7 diesel, in functie de preferinte. Bineinteles ca dieselul va fi puturos, insa inteleg ca pentru tine primeaza consumul si fiabilitatea.
Pentru un buget si mai mare (+5000 euro) si in situatia in care nu vrei sa o vinzi in urmatorii 2 ani, iti recomand gama Dacia, prin programul Rabla. Or fi ele cum or fi, dar o masina noua inseamna costuri de intretinere mici si foarte bine determinate (=costul reviziilor). Dacia sta surprinzator de bine la capitolul fiabilitate, iar motorizarile sunt foarte reusite.

| RB26DETT a răspuns:

Cauta pe tocmai.ro autovit.ro auto.ro 4tuning.ro, aste sunt site-urile pe care le stiu de vanzari, ia-ti un volvo si nu vei regreta, eu am unul, un v40 din 1997 cu motor 2.0 l benzina consum 8-9% 140 cp, pana acum a mers fara ulei la cutia de viteze, din 1997 si nu are nici o problema, merge bine, arata bine, design barbatesc si siguranta mai ceva decat intr-un bmw sau mercedes, dar daca tu vrei ceva asa mai econom iti recomand masinile cu motoare mici 1.4 1.2 1.6 pe benzina iar pe diesel iti recomand 1.5 in nici un caz sa nu iti iei opel cu motor cdti 1.7 ca sunt cele mai puturoase, nu trec de 80 cp iti recomand 1.9 etc etc.

| robijam a răspuns:

Ia-ti o Dacie ca e cea mai buna pentru drumurile noastre.
Aia care comenteaza treaba lor.

Răspuns utilizator avertizat
| subfocus a răspuns:

As merge pe opel sau ford in general. clasa o alegi tu cam ce vrei sa faci cu ea, dar in principiu astea sunt bune la noi.
sau logan... piese foarte ieftine si... atat laughing