| alexuL97 a întrebat:

Buna tuturor. Vreau să-mi cumpăr o mașină. Am auzit o grămada de păreri. Ba diesel e mai bun, ba benzina. Ma puteți lămuri va rog? Sunt începător si as vrea o mașina cat de cat elegantă, sa nu consume mult si sa fie ușor de întreținut. Îmi puteți recomanda o marca si/sau un model? Multumesc anticipat tuturor.

Răspuns Câştigător
| Florian20405 a răspuns:

Salut.Depinde ce folosesti mai mult,depinde,depinde,depinde. laughing
Cam ce buget ai?
Diesel pentru un incepator este foarte bun,mai ales la plecari dupa loc sau parcari,dar daca este turbo si nu stii sa mergi cu ea bine,s-ar putea sa-i strici turbina, asa ca tot mai buna este o benzina.
Eu zic ca o masina cat de cat eleganta, comfortabila si destul de puternica, dar si cu un cost de intretinere relativ mic, este Skoda Fabia Elegance full-options cu 4 geamuri electrice, interior crem, cu dotari multiple etc, 1.4 16v 101 cp, caii sunt mai mult decat suficienti, masina trage bine si fuge bine, iar consum este unul decent, in jur de ~6%.
Iti voi da o varianta si pentru diesel, bineinteles Golf4, Skoda Octavia/Fabia, Seat Leon/Toledo/Ibiza dar si Vw Bora diesel.Toate au aceleasi motorizari, aproximativ aceeasi platforma, numai ca te va cam costa sa achizitionezi una, una buna cam pe la ~200.000 km merge in jur de 3000E+timbru+taxe etc ajungi undeva la 4000 si ceva,ceea ce nu prea cred ca s-ar merita pentru un incepator,poate a doua,a treia masina e perfecta.
Deci ai de ales,bune mai sunt si Ford Mondeo,Opel astra, renault laguna, dar mai un pic mai cotate sunt cele mentionate mai sus, adica mai bune dpdv al performanteri, calitatii si fiabilitatii.
Bafta!

13 răspunsuri:
| DataSoft a răspuns:

Ca si masina un opel astra h.dar ca motorizare trebuie sa ai in vedere cam cati km faci anual... spre exemplu daca faci in jur de 10.000-15.000 ia-ti benzina. daca faci peste 15.000-20.000 sau mai mult diesel.

| alexuL97 explică:

Nu cred că o să fac mulți kilometri... Deci tu zici că un Opel astra este ideal pentru începători? Este ușor de întreținut?

| alexuL97 explică:

Masini care-mi plac sunt vw golf sau Bora, si alfa Romeo 147

| alexuL97 explică:

Floriane multumesc mult

| Florian20405 a răspuns (pentru alexuL97):

Npc.Alfa Romeo sunt cam proaste, se strica repede.In general de italienesti si de frantuzesti sa fugi, in special italienesti.
Fiatul este si el bun, e peste alfa romeo ca si fiabilitate, decat un alfa sau renault recomand cu incredere mai bine un fiat, dar tot Volkswagen e baza.
Bafta!

| alexuL97 explică (pentru Florian20405):

Mersi! happy

| Florian20405 a răspuns (pentru alexuL97):

Cu mare placere! big grin

| MariusF23 a răspuns (pentru alexuL97):

De VW trebuie sa fugi, italiencele aveau ele probleme pe la inceputul anilor 2000, dar acum sunt de calitate mai buna. Nu cred ca o sa iti placa sa ramai cu distributia in mana la 1. 2TSI sau sa manance ulei "cu kila" la motoarele lor pe benzina. Prefer oricand orice Renault, sau chiar si Dacia. Am Renault-uri in familie de peste 14 ani si nu am avut nici cea mai mica problema cu ele happy La VW ti se aprinde bordul ca pomul de craciun, practic e degeaba. Calitate varza, materiale mai proaste ca la Dacia.

| Florian20405 a răspuns (pentru MariusF23):

laughing) Iara le confunzi, la VW proasta calitate a materialelor? Ha? Tu auzi ce vb, exceptand Jetta care a fost facut in Mexic sau Maroc nu stiu exact si 2.0 TDI E4 care a fost rau, nefiabil?
Bine recunosc au mai fost probleme le benzina doar la 16v cu mancatul de ulei dar nu la toate.Detin benzina de la Vw si nu am absolut nici o problema.winking
Pomu` de Craciun,da cam adevarat dar nu la toate, cel putin eu nu am asa ceva, aveam la Skoda ce-i drept, nu era pom, dar 2 semne tot erau.
Ca esti tu anti VW aia nu inseamna ca-l poti compara cu Dacia sau alte marci de precum renault sau altceva.Adica nu exista termen de comparatie spre exemplu cu Logan, Clio, Megane 2000-2003 in cazu "jreno" cu un passat, golf4 2000-2001.
Am vazut ca stii sa dai informatii care incurci oamenii, macar daca nu stii numai zi.Am vazut o chestie cu raru si mai multe.
happy

| MariusF23 a răspuns (pentru Florian20405):

Eu vorbesc de masini din zilele noastre, nu ma refer la tancurile care se faceau inainte. Da-mi exemplu de informatie eronata.

| alexuL97 explică:

Apropo, ce părere ai despre alfa Romeo 147?

| alexuL97 explică:

M-am hotarat. Ford fiesta 2003-2004 1,3 benzina sau 1, 4 diesel iau happy mersi tutor happy

| fratep a răspuns:

Recomand sa iti iei una pe diesel ca sa parcurgi km. Golf4 ori Passat.
Cred ca te-am ajutat. FUnda?