| rockvandam a întrebat:

Vreau sa imi maresc caii putere la masina. Am un Audi A6 4f 2005 si vreau sa stiu cum se procedeaza in mod legal sa schimb softul si sa maresc CP!
Daca stiti ceva sevice autorizat care face asta in Cluj Napoca. Si cam cat ar costa

2 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Chestia asta nu se poate face legal, nu cred ca exista autorizatii RAR pentru softuri tuning.
Daca ai motorizare TDI, softarea va depasi niste limite setate de fabrica pentru poluare si fiabilitate, mai exact debitul de motorina si presiunea de supraalimentare. Obtii o putere bunicica din resoftare, in cazul asta.
Daca ai o motorizare pe benzina cu turbo, e valabila aceeasi treaba ca la TDI, si capeti putere chiar mai mare.
Daca ai motorizare pe benzina fara turbo, resoftarea e o la-ba trista. Nu are sens sa pierzi timpul cu ea, daca vrei putere pui turbina.

| OldSoul a răspuns:

In general ceea ce vrei tu sa faci nu necesita o omologare.
E o modificare cel mai adesea insesizabila.
Singurele probleme dpdv legal pe care le poti avea, e ca in urma acestor modificari sa creasca numarul de noxe emise, astfel incat sa nu te mai incadrezi in norme, si de aici pot sa apara unele probleme.
Din acest motiv iti recomand sa te informezi foarte bine despre cei la care intentionezi sa faci aceasta resoftare.
Multu fac resoftari, dar putini le fac bine, si de aici apar probleme.
Majoritatea tunnerilor trimit softul tau la alte persoane sa-l modifice si nu tin cont de stare masinii, iar de aici pot sa apara probleme.
Recomandarea mea e sa ceri unele pareri pe clubaudi in sectiunea dedicata despre tunerii din zona ta.
Astfel incat sa beneficiezi de un soft adaptat masinii tale.