| DaniTDCI a întrebat:

Vreo diferenta intre un scuter cu injectie si unul cu carburatie?( sa zicem ca ambele scutere sunt aceeasi marca, aceleasi piese)

1 răspuns:
| Hoteteu_Nicolae_1985 a răspuns:

Injectia:

++ nu necesita intretinere sau foarte putina

++ consumul este mai scazut decat al uneia cu carburator

++ face ca motorul sa mearga in parametri optimi tot timpul (atat cand e rece cat si cand e cald)

++ sanse de a ramane pe margine drumului is mai putine fata de carburi

-- sistemul este mult mai complex si multa mai "electronicos" adica cand ai probleme nu oricine ti le poate detecta / repara

-- chiar si cele mai performante sisteme injectie nu se apropie sau se apropie dar nu mult fata de raspunsul instantaneu al unui carburator

-- Daca schimbi filtrul de aer sau evacuarea pe un motor cu injectie automat iti trebuie powercomander, pe cand la carburi le mai poti regla sa nu mergi direct la dynojet kit

-- un sistem cu injectie e mult mai scump de aici se si ridica pretul motoretei

Carburatoare:

++ is ma pe intelesul tuturor =» mai toti le pot surubai

++ fac ca motorul sa raspunda mai prompt

++ sistemul nu-i atat de complex

++ piesele is mai ieftine si poti gasi mai multe pe piata second

++ un kit dynojet e de cele mai multe ori de 5 ori mai ieftin decat un power comander

-- necesita intretinere (curatatre, ajustare balansare etc...)

-- motorul consuma o idee mai mult

-- trebuie sa ai grija cu socul dimineata (perioada de folosire) Daca ai nevoie de piese originale exemplu piese scutere Piaggio incearca scutermania https://www.scuter-mania.ro/ - din cate am observat livrarea este de 20 lei in Bucuresti.