| SleeD a întrebat:

Care este diferenta dintre o placa de baza ieftina si una scumpa ( sa zicem ca pe ambele placi se potrivesc celelalte piese ). Ajuta sistemul sa mearga mai rapid, sau?

Răspuns Câştigător
| Azµre a răspuns:

Da normal, depinde de chipset în primul rând de exepmlu dacă ai o placă video nVIDIA să zicem, automat va lucra la randamentul său de 100% pe o placă de bază cu chipset nVIDIA, care mai are un turbo cache sau un chipset cu video integrat care face un fel de boost pentru plăcile nVIDIA, și așa mai departe. La fel și cu ati radeon, un chipset amd sau ati face minuni.
Sunt multe aspecte atunci când cumperi o placă, ții cont placa video pe care o iei de rami de procesor etc etc.

4 răspunsuri:
| Azµre a răspuns:

Da diferența constă în Chipset, în rata de transfer și așa mai departe.

| SleeD explică (pentru Azµre):

Deci sa inteleg ca cu cat e mai buna Placa de baza cu atat transferul intre date este mai rapid, de unde rezulta ca si sistemul va lucra mai bine?

| trolololo a răspuns (pentru Azµre):

Ai zis numai bălării dar ai dreptate într-un fel. O placa de baza scumpa are tehnologii noi, USB3.0, SATA 3.0, potential de overclock, răcire mai buna, construcție mai solida, condensatori de calitate, firewire, și alte tehnologii pentru entuziaști.
Una mai ieftina e sa tina componentele la un loc și cam atât.

| trolololo a răspuns (pentru SleeD):

Nu neapărat. Doar dacă ai nu știu, SATA 3, USB 3.0, PCI-EX 3.0. Si dacă sunt îmbunatățiri nu sunt notabile în viata de zi cu zi.

| Azµre a răspuns (pentru SleeD):

Da normal, depinde de chipset în primul rând de exepmlu dacă ai o placă video nVIDIA să zicem, automat va lucra la randamentul său de 100% pe o placă de bază cu chipset nVIDIA, care mai are un turbo cache sau un chipset cu video integrat care face un fel de boost pentru plăcile nVIDIA, și așa mai departe. La fel și cu ati radeon, un chipset amd sau ati face minuni.
Sunt multe aspecte atunci când cumperi o placă, ții cont placa video pe care o iei de rami de procesor etc etc.