| anaoiiiii81 a întrebat:

Buna,
In urma cu aproximativ 4 ani(cand aveam 14 ani)mi-a aparut langa nas un fel de punct negru intr-un punct de grasime(nu stiu cum sa explic altfel), in prima faza am zis ca il las sa treaca de la sine dupa care am ajuns sa ma obisnuiesc cu el si nu am apelat la medic sa aflu ce e. Acum cateva zile am incercat pentru prima oara sa il elimin, am incercat sa il storc, a iesit un lichid dezumflandu-se. Dimineata urmatoare m-am trezit cu el dublu fata de cum era inainte sa ma ating de el. Stie careva ce este sau cum s-ar putea trata? Multumesc

1 răspuns:
Bula
| Bula a răspuns:

Trebuie sa-l storci complet, pana ce iese si radacina (vine doar sange curat, rosu (fara alb in el) si nu i se mai simte radacina deloc (un nod tare sub piele).
In cazul ca mai vrea sa se intareasca, inseamna ca radacina nu a fost eliminata complet!

Dupa stoarcere speli bine locul si dai cu spirt sanitar pentru dezinfectie.
Sangele, daca mai curge, poti sterge cu vata imbibata cu spirt. La sfarsit, cand sangerarea s-a oprit, poti pune saliva pe loc si lasi sa se usuce.
Daca a fost stoarsa bine si radacina, in cateva zile locul se va "repara" singur.