| Domne a întrebat:

Cat de tare doare cand iti faci un tatuaj permanent?

Răspuns Câştigător
| Lexi a răspuns:

E suportabil! Nu e atat o durere, cat o usturime enervanta prin insistenta ei.
Iar referitor la moda tatuajelor, nu cred ca exista asa ceva. Sau hai sa ma exprim altfel: atat timp cat e vorba de un tribal deasupra fundului, FORGET IT! Dar ma gandesc ca oamenii cu o minte care functioneaza in parametrii normali, atunci cand isi fac un tatuaj, au si un motiv...
Eu am tatuaj si inseamna enorm pentru mine! Reprezinta legatura parinteasca de care, din pacate, nu am avut parte.Este intr-un loc pe care pot cu usurinta sa il ascund(a nu se crede ca e pe eu stiu unde).
Deci sfatul meu: nu-ti face probleme in ceea ce priveste durerea, sunt altele mai importante cand e vba de un tatuaj pe viata.
Mi-l arati cand e gata?big grin

44 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am un tatuaj pe omoplatul stang. nu e umplut, sunt doar 3 litere care reprezinta un nume important pentru mine. nu e numele vreunui iubit, e al unei rude de care viata m`a legat iremediabil fara ca eu sa planuiesc asta. pot sa-ti spun sincer ca inainte sa mi`l fac am cautat si eu o multime de informatii peste tot, pe net, prin reviste, pe la cunostinte si am avut niste emotii grozave dupa ce mi-am facut programarea la un salon profesionist. nu doare deloc, (eu inteleg prin durere un fel de neplacere surda), dar ustura putin (eu inteleg prin usturime o neplacere mai ascutita). daca mergi la salon ii spui tipului cand sa se opreasca, daca te ustura prea tare. am inteles ca la umplere ustura mai tare si ca daca il vrei si colorat, cel mai tare ustura culorile deschise, in frunte cu albul. NU alege un tatuaj care nu te reprezinta, doar pentru ca ai vazut la cineva si ti-a placut sau pentru ca e la moda un anumit model. chiar daca modelul respectiv va fi mereu la moda, incearca totusi sa fii unica. NU iti tatua nici numele iubitului/iubitei, pentru ca vei regreta la un moment dat, chiar daca ramaneti toata viata impreuna.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am unu pe glezna e un fluture dar nu a durut

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Primele incepaturi cu masina de tatoat doare dupa aia nu doare deloc...care vreti sa va faceti tatto sa nu va fie frica ca nu doare deloc decat la inceput dupa aia va obisnuit...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Doar ce mi-am facut un tatuaj, nu m-a durut foarte tare(ca o epilare in zona sensibila). Adevarat, depinde de zona in care ti-l faci si cat de mare este ...Depinde si cat de motivat esti.Acum,vreau sa vad cum ramane, il am de 2 zile si nu este vindecata zona. Sper sa fie asa cum mi l-am dorit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu doare rau simti niste intepaturi ca de tantar si simpti pe moment, dupa ce termina tatuajul nu simti absolut nimic.

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dar in zona inghinala doare tatuatul? vreau sa imi fac un tatuaj in zona asta, dar sunt speriata oarecum de durere

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna fratilor vreau si eu o parere vreau sa-mi fac un tatoo pe sold si mai sus putin de zona inghinala...doare nu e foarte mare si imi doresc foarte mult sa mi-l fac am 18 ani am cam dus lipsa de noroc as vrea sa-mi fac un delfin sa-mi completeze norocul lipsa pot sa zic ca am ajuns sa cred in ei...tonguemultu

| XxXxloveyouXxXx a răspuns:

Cat de tare doare un tatuaj in zona gleznei?

| XxXxloveyouXxXx a răspuns (pentru anonim_4396):

Unde ti-ai facut tatuajul?(in ce zona a corpului)

| Achim_Anca_1990 a răspuns:

Depinde de zona....eu am pe omoplatul stang si nu a fost deloc rau...

| zone3 a răspuns:

Depinde de locul unde il faci. Nu este neparat durere... Simti un fel de piscat continuu, nu se poate explica. E o durere unica care nu o mai simti altundeva. Dar merita.

| emmasprofile a răspuns:

Http://emmasblog1997.wordpress.com/2013/07/20/arta/
Tatuatul nu doare chiar aît de mult cum se spune, doar lumea bagă în spaimă acești răufăcători. :D
Vreau să spun că-i suportabil și spre exemplu eu am unul la picior jos și despre durere pot să spun c-a fost 5/10. :P
Iar despre locurile unde doare extrem de mult, e suportabil dacă-i mare dorința.

| emmasprofile a răspuns (pentru deea4life):

Spate
Spatele este considerat o zona cu durere scazuta din cauza densitatii mai mici de terminatii nervoase pe spate. Asa cum sigor ati observat, atingerile line pe spate nici nu sunt complet resimtite. Acest lucru se datoreaza prezentei unui numar mai mic de receptori de atingere pe spatele unui corp uman. Ca urmare, durerea experimentata in aceasta zona pe durata tatuarii este destul de redusa.

Gat
Partea din spate a gatului este un loc foarte popular pentru tatuaje, si cu cat mai jos se indeparteaza acul de-a lungul gatului, cu atat mai mica va fi durerea. Oasele devin mai mici in partea inferioara a gatului si inceputul coloanei vertebrale, partea carnoasa de deasupra acestor oase fiind un loc mai putin dureros.

Antebrat
Antebratul este a zona delicata a corpului pentru majoritatea oamenilor. Orice zona care este sensibila va provoca durere mai mare decat alte zone. Ca urmare, unii oameni pot experimenta durere extrema in timp ce sunt tatuati pe antebrat iar alte persoane pot avea dureri moderate. Din nou, intregul calvar depinde mai mult de nivelul de toleranta la durere al persoanei