| Domne a întrebat:

Cat de tare doare cand iti faci un tatuaj permanent?

Răspuns Câştigător
| Lexi a răspuns:

E suportabil! Nu e atat o durere, cat o usturime enervanta prin insistenta ei.
Iar referitor la moda tatuajelor, nu cred ca exista asa ceva. Sau hai sa ma exprim altfel: atat timp cat e vorba de un tribal deasupra fundului, FORGET IT! Dar ma gandesc ca oamenii cu o minte care functioneaza in parametrii normali, atunci cand isi fac un tatuaj, au si un motiv...
Eu am tatuaj si inseamna enorm pentru mine! Reprezinta legatura parinteasca de care, din pacate, nu am avut parte.Este intr-un loc pe care pot cu usurinta sa il ascund(a nu se crede ca e pe eu stiu unde).
Deci sfatul meu: nu-ti face probleme in ceea ce priveste durerea, sunt altele mai importante cand e vba de un tatuaj pe viata.
Mi-l arati cand e gata?big grin

44 răspunsuri:
Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dar in zona inghinala doare tatuatul? vreau sa imi fac un tatuaj in zona asta, dar sunt speriata oarecum de durere

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna fratilor vreau si eu o parere vreau sa-mi fac un tatoo pe sold si mai sus putin de zona inghinala...doare nu e foarte mare si imi doresc foarte mult sa mi-l fac am 18 ani am cam dus lipsa de noroc as vrea sa-mi fac un delfin sa-mi completeze norocul lipsa pot sa zic ca am ajuns sa cred in ei...tonguemultu

| zone3 a răspuns:

Depinde de locul unde il faci. Nu este neparat durere... Simti un fel de piscat continuu, nu se poate explica. E o durere unica care nu o mai simti altundeva. Dar merita.

| Achim_Anca_1990 a răspuns:

Depinde de zona....eu am pe omoplatul stang si nu a fost deloc rau...

| mad a răspuns:

poa sa doara foarte rau in functie de conjunctura. Ba chiar sa se infecteze, sau sa iei niste nebunii de boli, chiar daca e facut in conditii de sterilitate maxima.

| XxXxloveyouXxXx a răspuns:

Cat de tare doare un tatuaj in zona gleznei?

| emmasprofile a răspuns:

Http://emmasblog1997.wordpress.com/2013/07/20/arta/
Tatuatul nu doare chiar aît de mult cum se spune, doar lumea bagă în spaimă acești răufăcători. :D
Vreau să spun că-i suportabil și spre exemplu eu am unul la picior jos și despre durere pot să spun c-a fost 5/10. :P
Iar despre locurile unde doare extrem de mult, e suportabil dacă-i mare dorința.

| mirelus35 a răspuns:

Am unul foarte mic (un simbol), dar este pe glezna si a cam durut. Depinde cat de bine suporti durerea.

| sandy_7905 a răspuns:

Da, acolo este un loc sensibil dar si pe solduri

| ungureananamaria a răspuns:

Depnde si de om ce piele arebig grin

| deea4life a răspuns:

Buna...eu inca sunt la stadiul in care citesc pareri si incerc sa ma "imbarbatesc"(sunt fatahee hee )de multe ori incerc sa fiu hotarata dar sincer sunt ptin cam fricoasa. dar cred ca dupa ce ziceti voi.as putea suporta usturimea aiahee hee)oricum mersi de sfaturi sunt bune. daca ati stii si voi care sunt zonele unde doare mai putin.as vrea sa aflu si eu.va pooop

| emmasprofile a răspuns (pentru deea4life):

Spate
Spatele este considerat o zona cu durere scazuta din cauza densitatii mai mici de terminatii nervoase pe spate. Asa cum sigor ati observat, atingerile line pe spate nici nu sunt complet resimtite. Acest lucru se datoreaza prezentei unui numar mai mic de receptori de atingere pe spatele unui corp uman. Ca urmare, durerea experimentata in aceasta zona pe durata tatuarii este destul de redusa.

Gat
Partea din spate a gatului este un loc foarte popular pentru tatuaje, si cu cat mai jos se indeparteaza acul de-a lungul gatului, cu atat mai mica va fi durerea. Oasele devin mai mici in partea inferioara a gatului si inceputul coloanei vertebrale, partea carnoasa de deasupra acestor oase fiind un loc mai putin dureros.

Antebrat
Antebratul este a zona delicata a corpului pentru majoritatea oamenilor. Orice zona care este sensibila va provoca durere mai mare decat alte zone. Ca urmare, unii oameni pot experimenta durere extrema in timp ce sunt tatuati pe antebrat iar alte persoane pot avea dureri moderate. Din nou, intregul calvar depinde mai mult de nivelul de toleranta la durere al persoanei

| mlaruira a răspuns:

Mie mi s-a parut mai putin dureros si enervant decat o sesiune de epilat cu epilatorul...big grin Am avut ceva emotii inainte sa mi-l fac pe al doilea, cel de pe coloana. Mi-au spus foarte multi ca pe os doare foarte tare. Dar am constatat ca nu a fost asa. Mi se pare mult mai important sa te gandesti bine inainte ce vrei sa-ti faci. Sa nu alegi un model din nu stiu ce catalog, pentru ca ti se pare in momentul respectiv ca arata...'foarte cool' sau pe considerente de genu...'am vazut la nu-stiu-cine'...Este ca si cand ti se da ocazia sa-ti ...completezi piesele de puzzle...si pentru a se potrivi, trebuie sa fie in concordanta cu tine, prin mintea si sufletul tau. Gandeste-te bine, pentu ca nu este o haina pe care maine poti sa nu o mai imbraci. Acestea sunt liniile dupa care eu, cel putin, ma ghidez. Iti doresc inspiratie