| anonim_4396 a întrebat:

Cum sa imi fac un jurnal

46 răspunsuri:
pupimik
| pupimik a răspuns:

Cumperi un caiet/agenda si iti asterni in el, zi de zi...gandurile, trairile etc

| anonim a răspuns:

Scriind despre tine, despre activitatea ta, despre prieteni...,

cami
| cami a răspuns:

Iti cumperi un caiet.si incepi sa insirui.
"Azi, 18.05.2009 am inceput sa discut cu cei de pe TPU, si-mi place tare mult comunitatea aceea, incat imi doresc si eu sa-mi fac cont happy... l-am vazut pe Cosmin.si ce sa vezi...era de mana cu Simona.sad. m-am simtit atat de prost, incat imi doream sa intru in pamant.
De ce nu pot sa-l iubesc pe Florin, cand eu stiu ca el ar face totul pentru mine? De ce, de ce? Iubesc un mitocan, si-un parvenit care nu stie sa aprecieze sinceritatea si frumusetea sufletului, precum este el.Cosmin.dar gata! m-am saturat sa tot stau in fata oglinzii si sa plang. spun STOP"
Este un exemplu.bineinteles in cazul in care esti fata happy

prfml
| prfml a răspuns:

Observ ca nimeni nu a recomandat si un pix. In rest este ok.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dc numa iubeste gavri?

| Helene a răspuns:

1.Iti cumperi un caiet si incepi sa scrii.
2. Poti scrie ce faci in fiecare zi.
3. Poti desena sau lipi imagini.
4.Ai grija sa nu il gaseasca nimeni! Daca ai mari secrete iti poate strica reputatia. Ok, Pa:*

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Boh...iti ei un caiet.sau un carnetel si iti scrii acolo tot ce ai fc in fiecare zi ce traiesti. ce visezi etc ce vrei u happy kisskisskisskisskisskiss

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Foarte usor. ia-ti un caiet (reocmandat spiral...)ai grija ca coperta sa fie f simpla. apoy lipoesti img p coperta.si desenzei pe pag. c sa fie mai perosnalizat. apoy incepi s scir in fiecare zi

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Intri pe mes dai soft pley sa des on oaryu

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai.
iti cumperi o agenda si incepi sa scrii in fiecare zii ce ai facut. Pe data de... am facut... [ Chestii oh go on si tot asa on the phone

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cumperi o foaie cartonata si cateva tot colorate sau aleb si poti lipi multe alte actibilduri pe el sau poze cu tine

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cum incep un jurnal?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai spre exemplu eu mi-am cumparat un caiet cu coperta groasa si verde.Inauntru erau desenate floricele etc.Eu in el scriu ce fac aproape in fiecare zi [un mic sfat:nu trebuie sa scrii chiar in fiecare zi, la inceput o sa fi entuziasmat/a dar dupa o sa te saturi de tot si o sa renunti la el imediat, stiu din propria experientabig grinlaughing]. Eu scriu data la inceput, apt ca cand citesti o sa-ti trezeasca amintiri placute.happy
De obicei cand scrii in el, nu scrie chesti inutile, ca de exemplu:azi m`am sculat am mancat am mers la scoala am venit am facut teme, si acum ma culc.Eu scriu in el cand fac ceva deosebit in acea zi, ca sa-ti aminesti ca ce ai scris tu acolo e fix in ziua aia deosebita. L`am cam umplut cu poze multe, desene, martisoare si scriu cu carioci si pixuri colorate. Uite, ca sa intelegi cum fac eu un jurnal, iti scriu ce am facut azi:

9. iulie. 2010/22:24/Vineri
O vine de la Ozun!big grinbig grin
Hey ce faceti? Eu acum sunt la Ozun[la tara la mine-in Brasov]. Am venit pe la. 19? Am stat a fara si am mancat corcodusee![de obicei la sfarsitu propozitilor desenez fete zambitoare, ca pe mess, mda numa ca nu prea imi ieslaughing]. Azi am intrat pe hi5 si am stat pe Burn Baddy, si i-am lasat cateva comm`uri Tany`Eei!
Am facut poze iarlaughingObsedataaa! Da stiti, unele au iesit chiar O. Ktongue
No.pai hai ca eu ma duc ca m`a chemat o prietena afarahappy
Mergem pe la un vecin sa bem lapte d`ala buun buun!
Va mai scriu eu si mainee... Okay?
bineee Ceaulles!:*:*

Deci ceva de genu imi scriu, numa ca lipesc poze, desene etc si iese mult mai fainhappy
Sper mult mult ca te-am ajutattongue

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai scrii in el despre o prietena rea dea ta sau etc.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai depinde eu cand imi fac un jurnal pe coperta lipesc o coala colorata si multe actzipilduri...Pe prima pag desenez. Dupa aceea scriu lucruri despre mine...Shi imi exprim activitatea de zi cu zi.Sentimentele,trairile si multe altele. happydeci mult succes laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pentru a va face un jurnal aveti in primul rand nevoie de timp si liniste insa exista riscul la multi dintre noi de a ne plictisi de el inca din primele zile.sad de aceea nu este prea indicat sa scrieti in el zilnic ...Deci pentru inceput aveti nevoie de un caiet un carnetel de marimea unui caiet dictando sau a unui caiet studentesc pe care il puteti confectiona si singuri dar e greu, deci mai bine mergeti la magazin si-l luati happy. Puteti pune in el absolut orice va trece prin cap dar normal e sa scrii amintiri, povesti si actiunile zilnice care te framanta sau te bucura, in acest jurnal trebuie sa gasesti un fel de consolare, ma rog sa lasam asta deoparte, de asemenea aveti nevoie de un oarecare"lacat" sau un obiect care sa poata impiedica deschiderea jurnalului de o alta persoana in afara de tine (aceste obiecte se pot gasi in magazin sau se pot confectiona), happy puteti desena in jurnal lipi poze, sau depinde ce va intereseaza,happy Si acestea fiind spuse incepeti sa scrieti :*! spor la treaba sper ca v-am fost de ajutor :* happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna, ma numesc Bianca si vreau sa va invat pe voi asa cum si eu am invatat de la cineva la randul meu. Pentru a va face un jurnal trebuie sa cumparati un caiet dictando. Acest caiet trebuie sa aiba si o coperta eu de exemplu am lipit un carton mai gros pe coperta obisnuita a caietului pe care apoi am lipit puf ros pentru ca ador culoarea apoi am taiat o poza de-a mea in forma de inimioara si am lipit-o peste puf.In caiet am scris in prima pagina lucruri despre mine si am lipit actipilduri. Deasemenea daca nu ai actipilduri poti decupa dinto revista la alegere. Apoi pixul eu spre exemplu am un pix care scrie roz si are inimioare pe el. Sper ca tot ce am insirat eu aici va fost de folos ciao!big grinbig grinbig grinbig grinbig grin

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu mias lua un notebok pentru ca are coperta groasa si as inxcepe sa scriu cu ce mi s-a intamplat mai frumos puppy dog eyes

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pentru a face un jurnal trebuie sa te cunosti fff bine pe tine insuti, ia-ti un caiet oricare si umpleti-l de poze daca m-ai stii o alta limba fa-ti o pag de inceput si srie in aceea limba[engleza italiana]spre ex eu am scris unele cuv in italiana

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

o agenda un pix colorat sau cum vrei tu si iti scrii ce ai facut azi ce ai mincat ca. peste 10 ani 11 sa iti amintesti de zilele bune dar si rele

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai e simplu iti cumperi un caiet dragut si scrii tot ce faci in el

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai e simplu, iti cumperi un caiet/carnetel si scrii la sfarsitul zilei ce ai facut adica seara cand te pui in pat inainte sa dormi. Si incepi ziua, data, anul si incepi sa scrii "draga jurnalule azi am avut cea mai buna zii ca Alex este cu mine si ca il plac asa mult" asta e doar un exemplu, sa nu credeti ca e adevarat.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai iti cumperi un caiet. sau o agenda frumos colorata daca esti fata roz sau mov daca esti baiat ...hmm nu cred ca ai nevoie de jurnal.asa si iti iei un pix care scrie frumos si incepi sa scrii ce ai facut azi...desenezi etc.
te-am lamurit?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai eu zic sa iti iei un caiet/agenda si cu un pix/creion/stilou incepi sa iti etalezi pe foaie ca si cum ti'ai etala in minte tot ce e mai important pentru tine...tot ce simti tu ca trebuie sa ramana scris pe o foaie si nu numai in gand.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Poy. iti cumperi un caietzel si un pixuletz si acolo ce ti se intampla in fiecare zi! :X:X

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai...lucruri de fete,, scrii tot ce ti se intampla zi cu zi

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mie mi l-au descoperit nişte fete. Aşa că pe viitor, voi scrie în limba spaniolă pe care niciuna dintre ele să nu priceapă. Ai mare grijă. Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai eu de exemplu mi-am luat un caiet de la accesorises cu coperta mai groasa si colorata si am inceput sa fac tot felul de liste, de exemplu ce mancare imi place si ce nu, ce baieti imi plac(asta nu am facut-o) amdesenat, si pixul cu care am scris a fost unul cu mai multe culori si sclipici. si am mai pus stampile in forma de animalutze care se gasesc la librarie. mai poti pune puf (roz daca estimai feminina)albastru cu sclipici(daca estimai baietzoasa).
si la inceput iti poti pune o poza cu tine si iti poti pune un lacat la jurnal cum am facut si eu(fff usor) iei 2 buc. de carton le lipestipe marginile jurnalului sub prima buc. de carton pui ceva rotund de fier... intelegi tu|love struck

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Vreau sa imi fac un jurnal, dar nu stiu. daca ai arat mamei male mil ea. Dar eu vreau sa-mi fac jurnalul pe internet ca mama mea nu stie sa umble pe el.Va rog! ajutati-ma.Cu drag Goga Iolanda Maria Gabriela si am11 ani, sunt an cls. a-4-a.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai pur si simplu iti iei un caie cu coperte cartonate (eu mi-am luat de la accesorise ca am vazut mai sus la fata aiabig grin) desenezi in el pe fiecare foaie dupa aceea scrii cu pixuri. creioane carioci de toate felurile care tot la accesorise se gasesc.(daca vrei sa fii mai speciala iei puf roz sau ce culoare vrei si l lipestipe copertasau iei doua bucati de carton de aceeashi marime cu copertile caietului, le dai cu lipici le pui pe ceva pufos ca sa se lipeasca de ele, decupezi, dar sa fie perfect taiat, dupa aceea lipesti peste cartonul cu material pe el pui niste plasa cu gauri mici de ce culoare vrei sau care culoare te reprezinta in loc sa iti scrii numele pe el si sa stie toata lumea al cui este. apoi lipesti peste cartoanele care le-ai facut la fel. apoi lipesti pe el stelute nasturi...si un mod bun de a vedea daca cineva ti-a umblat in jurnal este sa pui elastice:2 verzi, 2 albastre si 1 rosu (sunt bune si elastecele de par) si le pui pe jurnal intr-o ordine pe care numai tu o stii. daca elastecele sunt deranjate inseamna ca cineva si-a bagat nasul in jurnalul tau.love strucklove strucklove strucklove struck