| pet555 a întrebat:

Are cineva jurnal? De ce ati inceput sa tineti jurnal si cu ce v-a ajutat? Cum e sa ai un jurnal?

3 răspunsuri:
| Alyra a răspuns:

Am avut jurnale pe hârtie, acum scriu doar online. E cam acelaşi lucru.
îmi place să am un loc în care să îmi scriu gândurile. Sunt cam singuratică, deci nu prea am cui să-i povestesc. Poţi considera jurnalul ca pe un fel de prieten.
Iar dacă e online mai primeşti comentarii din când în când.
E aiurea, ştiu. Consider că e mai sigur să am un jurnal online, chiar dacă îl vor vedea şi alţii decât să am unul pe hârtie pe care l-ar putea găsi mama şi să-l citească. Pare mai anonim.
Oricum, un jurnal e bun şi dacă eşti uituc/ă şi vrei să-ţi aminteşti ce-ai făcut etc.
Apoi poţi să citeşti şi să-ţi aminteşti ce ai făcut.
E destul de drăguţ big grin

| Rakanishuu a răspuns:

Da, am.
Il folosesc pentru a-mi nota ideile, amintirile si restul gandurilor. Cu ajutorul lui am invatat sa ma exprim mai bine, sa-mi cantaresc avantajele si dezavantajele fara a ma ajuta de parerile celorlalti si consider asta un lucru foarte important. De asemenea, m-a ajutat sa ma cunosc mai bine, sa aflu de cate sunt in stare.
E bine sa ai libertatea de a nu fi diplomat din cand in cand. happy

| Valentina_Clara_1998 a răspuns:

Da am jurnal.eu scriu ca sa ma eliberez de gânduri sau sa îmi pastrez secretele in el, si cum e sa ai jurnal :este ca si cum i.ai spune u ei persoane ceva se crete sau anumite lucruri doar ca acel jurnal nu spune nimănui, Devi "nu te trădează "