| anonim_4396 a întrebat:

Cum se utilizeaza tinctura de ardei iute pe par, cum o prepar?

Răspuns Câştigător
IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

Servus! Iata reteta tincturii pe care o folosesc si eu de ani de zile: ardeiul iute se toaca marunt, se pune intr-un borcan pana la un sfert din volumul acestuia, dupa care se completeaza restul cu alcool de 70 grade. Se lasa la macerat timp de 12 zile, dupa care se filtreaza prin tifon si se trage in sticlute mici, inchise la culoare. Se fac frictionari la radacina parului, o data pe zi, cu solutia obtinuta din o lingurita din aceasta tinctura si 2-3 lingurite de apa. Frictionarea se face vreme de 10 minute, cu miscari circulare, blande dar energice.
Tinctura de ardei accelereaza circulatia sangelui dar atentie, trebuie intai sa incerci daca esti sau nu alergica la ardei iute. Testul se face punand tinctura pe o suprafata mica de pe pielea capului pe care o masezi, urmarind reactia. Daca apar iritatii, umflaturi sau mancarimi ale pielii inseamna ca esti alergica si ar trebui sa renunti la acest remediu naturist.
Mari succese si o seara cu zambet sa ai!

5 răspunsuri:
| BiancaDM a răspuns:

O cumperi de la Plafar, costa 5lei.Modul in care utilizezitongueENTRU STIMULAREA CRESTERII PARULUI, se prepara o tinctura din parti egale de Ardei iute, radacina de Brusture si radacina de Urzica. Dupa maruntire, plantele se pun in alcool de 60-70 de grade, se macereaza timp de 7 zile si se fi ltreaza. Se frictioneaza radacina parului, ferind ochii. Se va renunta la sampoane, inlocuindu-le cu sapun de casa preparat cu lesie si, o data pe saptamana, se va aplica galbenusul de la doua oua pe parul umezit. Dupa zece minute se va clati parul cu apa calduta. Se recomanda o perie aspra din par natural, nu de plastic, cu care se va frictiona parul de doua ori pe zi, de cate 50 de ori.

| callie2 a răspuns:

O prietena o dilueaza putin cu apa apoi se da cu ea pe scalp si se lasa toata noaptea iar apoi se spala dimineata.

caramela
| caramela a răspuns:

Http://www.fmagazin.ro/......ea-parului
poti citi aici despre ce ai intrebat.:-h

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru callie2):

Nu e prea mult, adica dupa 30 de minute deja ma furnica rau laughing.

| callie2 a răspuns (pentru anonim_4396):

Stiu dar asa face ea si functioneaza pentru ea laughing